https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Aşk Terapisi Adlı Oyun

Aşk Terapisi Adlı Oyun
975 views
25 Şubat 2016 - 11:02

Selam ve sevgilerin en güzelinin siz özel ve güzel gönül dostlarımın, sevdiklerimin, sevenlerimin, benim için her zaman için kalbimde önemli bir yere sahip olan değerli okuyucularımın olması dileği ile bu hafta sizlerle ikinci kez iki gün ara ile tekrar yazarak özel bir  buluşma fırsatı yarattık.

 

Salı günü akşam Gündüz Beder salonunda yönetmenliğini Soner Kavramın yaptığı ve oyuculuklarını Macit Koper ile Hülya Koper’in kaleme aldığı  Manisa Büyük Şehir Belediyesinin katkıları ile sahnelenen  Aşk terapisi adlı oyunu kalabalık bir seyirci topluluğu ile izleme fırsatı bulduk, hakikatten bayağı özlemişiz birde sahnede sevilen usta isimler olunca heyecan ve sevincimiz bir kat daha arttı. Ben asıl konumuza geçmeden önce  Bu organizasyona ev sahipliği yapan  Türkiye Yardım Sevenler Derneği Soma Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Belma YILDIRIM ve Manisa Büyük Şehir Başkanlığı personeli  olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum, gayet güzel çalışmışlar, sanıyorum biletlerin büyük çoğunluğunun  da  satılmış olduğunu öğrendim, zaten bu derneğimizin  iyi de bir ekipleri var, sadece burada değil bir çok organizasyon da  ve yardım işlerinde örgütlenerek yetmeye çalıştıklarını iyi işlere imza atan STK olduğunu da biliyorum.Rabbim yaptıkları iyiliklerin ve çalışmaların hepsini kabul etsin.

Salona gitmeden önce her ne kadar salonun ambiyansını ve atmosferini gözümde anlandırarak gitme konusunda tereddüt etsem de konu yardım olunca her şeyi bir kenara bırakarak gitmek istedim, aslında benim açımdan  kendimi amatörde olsa bir tiyatro sahnesine alışık olduğum için mutlu oldum, ancak korktuğum başıma gelmişçesine daha oyunun birinci perdesinde ve yaklaşık10.ncu dakikalarında  yaşları üç ile altı yaş arası değişik yaş gurubundaki çocuklar yavaş yavaş ilerleyerek  sahneye kadar çıkınca, oyuncular yarıda keserek konsantrelerini bozup, eğer çocuklar ile bu şekilde devam ederse oyunun anlaşılmasının güçleşeceğini belirttiler, yine oyun başlamadan önce oyun esnasında cep telefonlarının kapalı veya sessiz duruma getirilmesi, fotoğraf çekilmemesi istenmesine rağmen ne yazık ki o loş en güzel  ortamın havasını bozarak sosyal medya üzerinden  mesajlaşmaya ve durum bildirisi yapmaya devam etmişlerdir. Ben bu kadar saygısızlığın olduğu  ve bu kadar  tiyatro seyretmeye gelen  amacı  hoşça vakit geçirmeye çalışan insanların haklarının gasp edilmesine bir anlam veremedim. Normalde çocuk tiyatroları ayrıdır, onlara büyükler gitmez, burada da bilet üzerine örneğin 15 yaşından küçük çocuklar getirilemez diye bir not düşülseydi çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Bütün insanların ortamın gerginliğinden ve çocuklara oturun , konuşmayın, gitmeyin derken çoğu bölümü kaçırdık. Gösteri sırasında aslında herkes bütünü ile sahneye odaklanır. Tiyatroda bir oyunu izlerken sahnedeki oyuncuların konstrasyonunu bozmamak adına  gülmenin dahi çok uzun olup,beklemenin adabı vardır, beğeniler yüksek sesle ve konuşarak değil seyircilerin kısa ve hararetli şekilde alkışlayarak ifade etmek en doğru ve en anlamlı bir ifadedir. Bir sanatçının en çok hoşlandığı davranış dili kesinlikle davranış dili oyunu izleyen seyircilerin alkışlarıdır, hatta bazı sanatçılar normal alkışlanırken oyunu götüren ve sahneye son çıkan oyuncular daha çok alkışlanır.

Sevgili dostlarım, bizler Soma’lılar olarak çevremizdeki il ve ilçelere göre toplumsal etkinliklerden daha az yararlanıyoruz, bizde olan etkinlik ve toplumsal faaliyetler yeterli değil, en son ne zaman tiyatroya gittiniz diye sorsalar çoğumuz cevap bile vermeyiz bunu bırakın tiyatroyu, sinema için bile aynısını söyleyebiliriz. Ayda, yılda bir tiyatro geliyor güzel bir etkinlik yapılıyor, bırakında hiç olmazsa onu ağzımızın tadı ile seyredelim, orası çocuk bahçesi veya çocuk oyun alanı değil, üç yaşındaki çocuğun ağlamasını o kadar kişinin içerisinde susturmak önemli değil, sahneden koptun mu hem oyuncu, hem izleyiciler oyunun ana temasını kaybediyorlar, bence böyle etkinliklerin bilet parası farklı olsan ama seyrederken herkesin geldiğine değsin, gerçe ekonomik yapı göz önüne alındığında salonun dolmasını bekleyemezsiniz ama salonda dolunca oyundan bir şey bekleyemiyorsun.

Son not olarak da her zaman ve her yerde olduğu gibi şu yandaşlarına yer ayıranlar maalesef yine kendilerini her zaman olduğu gibi sandalyelerin üzerine ceket, eşarp,çanta,atkı ne varsa doldurup , oyunun ortasında gelerek bana nereyi ayırmıştın diye  ön taraftaki yerlere kurulanlar da çocukların yaptığı kabalıktan daha fazlasını yaparak ….içine ettiler.

Gelecek hafta bir başka konuda buluşuncaya dek hepinize, hepimizden kucak dolusu selam ve sevgilerimi sunarken, sevdiklerinizle beraber sağlık, sıhhat ve afiyet dolu güzel bir hafta geçirmeniz dileklerim ile hoşça kalınız. Allaha emanet olun inşallah.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!