Soma Karaelmas Gazetesi

Ar-Ge Termik Santrali Projelere Ev Sahipliği Yapıyor

Ar-Ge Termik Santrali Projelere Ev Sahipliği Yapıyor
5.896 views
16 Nisan 2014 - 6:52

SEAŞ Arge Termik Santrali İşletme Müdürlüğü 3 büyük proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Plazma yakma teknolojisi, Termik Santralin teknolojilerinin geliştirilmesi ve yerlileştirilmesi ve Milli Kükürt Arıtma Sistemi hakkında hazırlanan projeler ile yoğun bir çalışma temposuna giren Arge Termik Santralı proje toplantılarına ev sahipliği yapmaya başladı.
A Termik Santralinin yanında bulunan idari binanın atıl halinden kurtarılmasının ardından Arge birimi çalışmalarına başladı. Arge Termik Santrali İşletme Müdürlüğü tarafından yoğun bir çalışma sürdürülüyor. Arge Birimi 3 büyük proje üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Projelere ev sahipliği yapan Arge idari binasını gezdiren ve açıklamalard bulunan SEAŞ Genel Müdürü Nuri Şerifoğlu ‘Bilindiği gibi Genel Müdürlüğümüze bağlı eski adıyla Soma A Santralı olan SEAŞ 7-8. ünitelerin üretim faaliyetleri; santralın ekonomik ömrünü doldurmuş olması, eski teknolojiye sahip ve veriminin düşük olması, aynı zamanda yeni çevre mevzuatlarına uyum sağlayabilmesi için yapılacak yatırımların ekonomik bulunmamış olması nedenleriyle Mart 2010 tarihi itibariyle durdurulmuştu.
Ülkemizin son yıllardaki hızlı ekonomik büyümesine paralel olarak elektrik enerjisi ihtiyacı sürekli artmaktadır. Enerji sektöründeki bu dışa bağımlılığın azaltılması için, başta kömür olmak üzere yerli kaynakların kullanımıyla yeni termik santralların kurulması ve mevcut termik santralların kapasite ve verimlilik açısından mümkün olan en iyi teknolojiler kullanılarak rehabilitasyonu, kaynaklarımızın daha etkin ve verimli kullanılması açısından büyük önem arz etmektedir.
Ülke olarak bu sorunlara çözüm getirebilmek, dışarıya olan bağımlılığı azaltabilmek ve dolayısıyla cari açığın düşürülmesine katkı sağlamak; ancak ve ancak kaynaklarımızın yurt içerisinde kalması ile mümkün olabilecektir. Bu doğrultuda enerji teknolojileri ile ilgili dışa bağımlılığın azaltılması ve yerlileştirme hamlesinin gerçekleştirilmesi amacı ile 11 Haziran 2013 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın başkanlığında Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 26. toplantısı, ‘’Enerji Teknolojileri Gündemi’’ adı altında yapılmıştır. Bu toplantıda alınan yedi karardan üçünün santralımızda yapılacak olan projeler olması, konunun önemini açıkça göstermektedir.
Detayları aşağıda verilen bu üç projenin gerçekleştirilmesi için uygulama sahası olarak Genel Müdürlüğümüz bünyesinde atıl durumda beklemekte olan ve tekrardan ekonomiye kazandırılması hedeflenen Soma A Santralı Üniteleri seçilmiştir. Bu projeler;
1. Soma A Termik Santralı 1. ünitesinde gerçekleştirilmek üzere 04.06.2012 tarihindeEÜAŞ, TKİ, SEAŞ ve Anadolu Plazma Teknolojileri Merkezi (APTM) arasında imzalanan‘’22 MW’lık Soma A Santralı 1.ünite kazanının yakıcı ve alev dengeleyici sistemlerinin, plazma ile çalışan sisteme dönüştürülmesi ve sonrasında test ve ölçümlerinin yapılması’’projesi.Bu proje ile daha önceden geliştirilmişolan plazma yakma sistemine ait plazmatronlar kazana monte edilip, gerekli rehabilitasyonlar yapılarak ünite devreye alınacaktır. Bu çalışmalarda kazanda tutuşturucu ve alev dengeleyici olarak plazmatron kullanılacak olup; yanma verimi, emisyon değerleri ve ilk ateşlemede kullanılan mazota göre yapılan tasarruf açısından gerekli değerlendirmeler yapılarak sonuçları test edilecektir.
2. Ülkemiz için büyük önem arz eden MİLTES ‘’Termik Santral Teknolojilerinin Geliştirilmesi ve Yerlileştirilmesi Projesi’’.İki aşamalı bu proje ile Soma A Santralı 2. ünitesine linyit yakıtlı Dolaşımlı Akışkan Yatak (DAY) teknolojisine sahip, yerli yeni bir kazan yapılacaktır. Ünite ve yardımcı tesislerine ait diğer ekipmanlarda da gerekli bakım ve yenileme çalışmalarının tamamlanmasından sonra ünite çevre mevzuatına uygun şekilde çalışır duruma getirilip, Genel Müdürlüğümüze teslim edilecektir.Bu çerçevede 1. aşaması için EÜAŞ, TÜBİTAK MAM ve SEAŞ arasında 2013 yılında imzalanan sözleşme yürürlüğe girmiş olup, çalışmalara hızla devam edilmektedir.
3. Türkiye’deki düşük kalorili yüksek kükürt oranına sahip linyit kömürlerinin yakılması sonucu açığa çıkan kükürtdioksit (SO2) emisyonunun, çevre mevzuatlarında ön görülen kriterlere uygun şekilde tutulmasıamacıyla gerçekleştirilecek olan MİLKAS ‘’Milli Kükürt Arıtma Sistemi’’ Projesi.Bu proje de imza aşamasında olup, EÜAŞ, TÜBİTAK MAM ve SEAŞ işbirliği ile yürütülecektir .
Yine Soma Ar-Ge İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan bir diğer önemli proje ise ‘’Soma B Termik Santralı Ünite Kazanları ve Yardımcı Tesislerinde Emreamadeliği Düşüren Sebeplerin Araştırılması’’ projesidir. Bu proje SEAŞ Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK MAM ve Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülmekte olan bu proje, tamamlandığında santralımız ünite kazanlarında emreamadeliği ve verimin arttırılmasına yönelik önemli katkılar sağlanacaktır. Son aşamaya gelinmiş olan projenin, Nisan-2014’de tamamlanması planlanmaktadır.
Söz konusu projeler, Genel Müdürlüğümüze bağlı birimlerce birlikte yürütüleceğinden tüm projelerin hedefine ulaşabilmesi için Soma A Santralı; 23.10.2013 tarih ve 16/3 sayılı SEAŞ Yönetim Kurulu Kararı, ana kuruluşumuz EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’nın uygun görüşleri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’mız Sayın Taner YILDIZ’ın OLUR’ları doğrultusunda Bakanlar Kurulunun 2014/5831 sayılı Kararı ile 27.01.2014 tarih, 28895 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak ‘’Soma Ar-Ge Termik Santralı İşletme Müdürlüğü’’ adı altında yeniden yapılandırılmıştır. İşletme Şefliğimize ise Dr. Uğur Tekir’i atadık.
Bundan sonra da ülkemiz için ihtiyaç duyulabilecek bu ve benzeri yeni araştırma-geliştirme çalışmalarının daha sağlıklı ve kontrollü bir şekilde yürütülebilmesi için, yeniden yapılandırılarak faaliyete geçirilmiş olan Soma Ar-Ge Termik Santralı İşletme Müdürlüğü’nün hayırlı olmasını diler, Kurumumuza, Bakanlığımıza ve Ülkemize önemli katkılar sağlamasını temenni ederim’dedi.

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!