Soma Karaelmas Gazetesi

Anne mi olmalısınız, annelik mi yapmalısınız ?

Anne mi olmalısınız, annelik mi yapmalısınız ?
93 views
05 Mayıs 2021 - 18:39

Özünde gerçek gülüşü, bildiğimiz en sıcak şey.
Sesi en tatlı ses….Gözleri kendimizi ilk defa tanımladığımız yer. Kucağında , bakışlarında filizlendiğimiz…
İlk manzaramız, ilk dokunan, dokunulan, ilk bağlanılan ve ilk ayrılınan…
Annemizle ilişkimiz daha dünyaya gelmeden başlar. Onun bedeni ilk yuvamızdır.
Güçlü bir biyolojik bağ kuran anne, psikolojik olarak da çocuğun hayatında varlığını sürdürmektedir.
Yaşamdaki eylemleriyle bir anne çocuklarının hayatını etkiliyor ve yönünü belirliyor.
Her çocuk özel olduğu gibi her anne de kendine hastır. Dolayısıyla tek tip bir anne tutumundan söz edemeyiz. Her annenin çocuğuyla kurduğu iletişim ve etkileşim farklıdır.
Elbette bir çocuk anne babasının genlerini taşır ama aslında en baskın olan kendi genetik özellikleridir.
Bir çocuktan bahsettiğimizde, anne babasından ve tüm geçmiş ebeveynlerinden meydana gelen bir genetik çorbadan söz ediyoruz aynı zamanda.
Kişisel özelliklerimizi belirleyen de bu genetik havuzdan payımıza düşenler oluyor. Tüm bu top yumağını ve evrenin muhteşem düzenini düşünürsek, inanılmaz büyüklük ve zenginlikteki biyolojik yapıyı nasıl görmezden gelebilir ve çocuğun kendi kişiliğine uygun değil de, anne babasının istediği gibi davranıp yaşamasını bekleyebiliriz?
Her çocuk kendi doğasına uygun yaşama hakkına sahiptir.
Anne olmanın gayesi çocuğun hayatını yönetmek değil, hayata hazırlanırken ona rehberlik etmektir. Tabiki yönlendirmeler yapabiliriz fakat bu zorlamaya doğru yol almamalı.
Çocuk kendisine sunulan hayat içinde seçenekler arasından kişiliğine ve eğilimlerine uygun olanı seçebilmelidir. Eğer ergenlik sürecine kadar onunla doğru iletişim kurabilmiş, varlığına ve kişiliğine saygı duyabilmişseniz zaten kendisi için en doğru seçimleri yapabilir.
Bir çocuk, kendisine ve çocuğuna güvenen bir anne eliyle sağlıklı büyüyebilir ve hayata hazırlanabilir.
Hayatının merkezine sadece çocuklarını ve eşini koyan bir anne, kendisi için yaşamayı unutmuştur.
Hayat içinde var olmayan, gölge bir kişilik olarak yaşamını devam ettiren bir anne, çocukları için verimli ve doğru bir model oluşturamaz. Ve hayatta eksik kaldığı ne varsa hepsini çocukları üzerinden gerçekleştirmeye çalışır.
Çocuklarının da uygun bulduğu sınırlar içerisinde bir yaşam sürmesini ister.
Oysa hayatın gidişi beklenenden farklı gelişir. Eksik kalanları, yaşanmamışlıkları, yapılan fedakarlıkları çocukların başına kakmak aranızdaki uçurumu büyütmekten başka bir işe yaramaz.
O nedenle kıymetli annelere bu anneler günüde hatırlatmak isterim. Kendiniz olmadan, kendiniz gibi davranmadan çocuklarınız için de var olamazsınız. ‘İki yarım bir bütünü oluşturmaz, iki tam bir bütünü oluşturur.’
Önce siz tamamlanın, kendiniz için bir şeyler yapın, hayatta var olun, üretin, hobiler edinin, çalışın sonrasında hayatınızdaki herkesin yaşamında var olduğunuzu göreceksiniz.
Hayatı sevgiyle kucaklayan, biyolojik olarak doğurmasa da, tüm insanlara ve canlılara şefkatle yaklaşan, emek harcayan bütün annelerin günü kutlu olsun !

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!