Soma Karaelmas Gazetesi

“Ak Parti Eğitimde Sınıfta kaldı!”

“Ak Parti Eğitimde Sınıfta kaldı!”
12 views
20 Ekim 2021 - 5:54

“Eğitimde devrim yapmakla övünen Ak Parti iktidarı, yıkılan okul binalarının yerine yenisini bile yapamıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Teşkilatı, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile birlikte 13 Eylül Gama Ortaokulu öğrenci velileri ve Okul idaresi ile bir araya gelerek sıkıntılarını dinledi.
CHP Soma İlçe Teşkilatından yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi;
“Öğrenci velilerimiz tarafından partimize iletilen şikâyetler doğrultusunda, Manisa Milletvekilimiz Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ile birlikte ilçemizin en köklü okullarından birisi olan 13 Eylül Ortaokulunu ziyaret ettik. 13 Eylül Okulumuzun tarihi binaları, depreme dayanıklı olmadıkları gerekçesi ile Ağustos 2020 ayında yıkılmıştı. Tarihi binalarının yıkılması ile 17 derslikte eğitime devam etmek zorunda kalan okulumuz, ikili eğitime geçti. İkili eğitim nedeniyle sabahçı öğrencilerimiz, daha hava aydınlanmadan, sabah 07.00’da okula geliyor. Öğlenci öğrencilerimiz ise hava karardıktan sonra, akşam 19.00’da okuldan çıkıyor. İkili eğitim saatleri öğrencilerimiz ve velileri için eziyet haline gelmiş durumda.
İkili eğitim eziyetinin sona ermesi için yıkılan binaların yerine yenisinin inşa edilmesi gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzden öğrendiğimiz kadarıyla, yeni okul binası yapımı 2021 yılı yatırım planına dâhil edilmemiş. Yatırım planına alınmayan okul binasının yakın bir tarihte yapılması mümkün değil. Giriş çıkış saatlerinde düzenleme yapılmadığı sürece öğrencilerimiz için eziyet devam edecek. Okulumuzun mevcut binasında; fen laboratuvarı, bilgisayar odası ve müzik odası gibi pratik eğitim için gerekli alanlar yok.

Geçtiğimiz yıl Manisa genelindeki okullarda yaklaşık 900 iş kur personeli görevlendirilmişken, bu yıl Manisa geneli için görevlendirilen personel sayısı sadece 308! Pandemi koşullarında açılan okullarımıza daha fazla görevli verilmesi gerekiyorken, görevli sayısının neden azaltıldığını maalesef anlamamız mümkün değil. Bu yıl 308 görevliden sadece 27 kişi Soma okullarında görev yapacak. 50’den fazla okulumuzun olduğu ilçemizde 27 görevli nasıl yeterli olacak?
İkili eğitim ile günde 12 saat açık kalan 13 Eylül Okulumuza iş kur görevlendirmesi yapılmamış. Okul aile birliği tarafından istihdam edilen iki görevli okulun temizlik ve hijyenini sağlamaya çalışıyor. 13 Eylül dışında görevlendirme yapılmayan diğer okullarımız için de aynı zorluk ve sıkıntı söz konusu. Okul sayısı kadar personel görevlendirmek ve bu sayede fazladan istihdam yaratmak çok mu zor?
Eğitimde devrim yapmakla övünen Ak Parti iktidarı, yıkılan okul binalarının yerine yenisini bile yapamıyor. Eğitime siyaset karıştıran Ak Parti ne yazık ki öğrencilerimizin kaderi ile oynuyor. 13 Eylül Ortaokulumuzda yaşanan sıkıntılar ve ikili eğitim Ak Parti iktidarının beceriksizliğinin en bariz sonucudur. Ak Parti eğitimde sınıfta kalmıştır. 13 Eylül Okulu öğrencilerinin ve velilerinin haklı serzenişlerine kulak verilmeli, ikili eğitimden kaynaklanan sorunlar bir an önce çözülmelidir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!