https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

Aileler Hayatlarını Sınava Bağlamayacak

Aileler Hayatlarını Sınava Bağlamayacak
2.011 views
07 Kasım 2013 - 7:53

Ortaöğretim sınavı olarak bilinen ve bir çok velinin ve öğrencinin hayatını kabusa çeviren SBS sınavları ortadan kalktı. Velilerin ve öğrencilerin hayatlarını normale çevirmek ve yaşamdan kopmasına engel olmak amacı ile artık sınavlar rutinleştirilmeye çalışıyor.
Soma’da 16 okulda yazılı sınav yapılacak. Yeni sınav sisteminde Test usulü olacak sınavda öğrencilere verilen 40 dakikalık sürede 20 soru sorulacak. Öğrenciler sınavlarını kendi okullarında girerken öğretmenler ise kendi okullarında sınava giremeyecekler. Milli Eğitim Müdürü Tahsin Altunsoy Öğretmenevinde okul müdürleri ile bir araya gelerek yeni sınav sistemi hakkında bilgiler verdi.
Altunsoy toplantıda ‘Öğrenci, Öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmek, Eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak,Ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını sağlamak, Sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak,telafi imkanı sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmak amacıyla Yurt genelinde 8.Sınıfta öğrenim gören öğrencilerin bazı yazılı sınavları ortak yapılacaktır. 1.Dönem yapılacak sınavlar; 28 Kasım 2013 Perşembe günü Türkçe, Matematik ve Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersinden, 29 Kasım 2013 Cuma günü Fen ve Teknoloji, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil derslerinden yapılacaktır. Ortak sınavlar sırasıyla saat 09:00, 10:30 ve 12:00’de başlayacak ve her dersin sınavı 40 dakika sürecektir. Yazılı sınavlar arasında 50 dakikalık teneffüs olacak ve öğrencilerin dinlenmesi sağlanacaktır. Her dersten 20 soru sorulacak ve sorular çoktan seçmeli olacaktır.Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir. (Yanlış doğruyu götürmeyecektir.) Öğrenciler kendi okulunda mümkünse kendi sınıfında sınava girecektir. Her sınıfta 2 öğretmen, gözetmen olarak görev yapacaktır. Öğretmenler kendi okullarında görev alamayacaklardır. Her sıraya bir öğrenci oturacak, aynı soruları içeren A ve B şeklinde iki kitapçık türü olacaktır. Sınavın yapıldığı okullarda sınav günü ders yapılmayacaktır. Sınav için öğrenciler herhangi bir ücret ödemeyeceklerdir. Geç kalan öğrenciler sınav bitmeden sınava alınacaklar fakat ek süre verilmeyecektir. Öğrenciler sınav tamamlanmadan sınıflardan dışarı çıkamayacaklardır. Ortak sınava mazereti nedeniyle katılamayan öğrenciler mazeretini belirten raporunu ve dilekçesini aynı gün okul müdürlüğüne teslim edeceklerdir. İlçemizde bulunan 16 Ortaokulun 8.Sınıflarında 1600 öğrenci öğrenim görmektedir. Karacakaş Köyü hariç bütün ortaokullarda ortak sınav yapılacaktır. Karacakaş Köyü Ortaokulu öğrencileri ise 13 Eylül Gama Okulunda sınava katılacaklardır. Ortak sınavlar öğrencilere ekstra bir sınav yükü getirmemekte öğrencinin herhangi bir eğitim öğretim döneminde girmek zorunda olduğu yazılılardan birinin merkezi olarak yapılmasını sağlamaktadır.’dedi. Okul Müdürleri ise akıllarına takılan soruları sorarak bilgiler aldılar.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!