Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

Ahilik Kutlamaları Yapıldı

Ahilik Kutlamaları Yapıldı
1.202 views
24 Eylül 2013 - 7:08

Soma Mesleki Eğitim Merkezi, Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa hazırlanan Ahilik kutlamaları yapıldı.
Cengiz Topel Meydanında Çelenk sunma töreni ile başlayan Ahilik kutlamaları Soma Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Samih İli’nin Ahilik kültürü hakkında yaptığı konuşma ile devam etti. İli ‘Ahilik, Ahi Evran tarafından Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle kurulan esnaf dayanışma teşkilâtıdır. Aslen Horasan kökenli olup Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Ülkemizde sayılı organizasyonların araştırmaları ve gayretleriyle yaşatılmaya çalışılan Ahilik ruhunu tanıdıkça yalnızca belli ritüellerden oluşan seremoni olmadığı,  aksine Ahilik; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yiğitliğin, yardımseverliğin, Fedakarlığın, Saygının, Edebin, kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğu görülmektedir. Ahilik; sanat ve meslek sahibi olmayan kimseyi eksik kabul eden bir teşkilatlanmadır. Ahilik anlayışında, helal ve haram sınırlarına riayet etmeyenler kınanır idi.
Ahilik; birliğe üye olanların, bir konuda başarılı olmasından önce, ahlaki değerleri ve görgü kurallarını eksiksiz yerine getirmelerini ister. “Ağzını doldurarak yiyeni, yemekten önce ve sonra ellerini yıkamayanı, üstüne dökerek su içeni, birisiyle konuşurken başka yere bakanı, yerlere tüküreni ve büyüklerin önünde yürüyeni” uyarır, uyarıları ciddiye almayanları üyelikten çıkarır ve “pabucunu dama atarlardı”.
Ahilik; hakkına razı olmamayı, bir malı değerinden fazla fiyata satmayı, zenginleşme hırsıyla ticaret yapmayı,  helal olmayan kazanç yollarına bulaşmayı batıl sayar.
Ahi’ olan bir esnaf, dükkânını açıp ilk alışverişini yaptıktan sonra kendisine ikinci bir müşteri geldiğinde “komşuya git! o henüz siftah yapmadı” diyecek kadar komşu hakkını  gözetir, “komşusu aç İken, kendisi tok yatan bizden değildir” prensibiyle dükkanındaki ‘hazır müşteriyi komşusuna gönderirdi.
Ahilikte; diğer esnaf ve zanaatkarlar, ‘rakip’ değil kardeştir. Çünkü rekabet ahiliği bozduğu gibi çatışmacılığı ve hilekârlığı körükler. Oysa bir ‘ahi’ komşusunu ‘rakip’ görerek onu geçip alt etmeyi düşünmek yerine, onu ‘kardeş’ bilerek ‘yardımlaşmayı’ ve ‘dayanışmayı’ vazife sayar. Cenabı Allah’ın; “siz yalnız iyilikte ve güzellikte ve takva konusunda birbirinizle yardımlasın, fakat günah işlemede ve düşmanlıkta yardımlaşmayın ” buyruğu yerine getirilmektedir.
‘Ahi’ olan bir kimse nefsini zinadan, gözünü ve kulağını fenadan, dilini boş laftan, gıybetten ve iftiradan, elini ve midesini haramdan ve kalbini tamahtan korur. Bu ilkeler ahiliğin ana ‘yol’udur. Bu düsturları bilerek yahut yanlışlıkla çiğneyenler ‘yoldan çıkmış’ kabul edilir” dedi.
Soma Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Ayan ise ‘ Ahilik nedir neye denir hocamız anlattı. Ancak Ahilik sen benim kardeşimsin anlamına gelsede sosyal hayatın içinde neler var nerlere dikkat etmemiz gerektiğini anlatan bir kurumdur. Batılı bilim adamlarının izlediklerinde ahilik içinde çok önemli değerler bulunduran ve insanı hayrete düşüren çok önemli bir olgudur ve bir vaka dır. Ahi evran Üniversitesinde kurulan Ahi Evran Enstitüsünün önümüzdeki günlerde çok iyi konuları kamuoyuna sunacağı aşikardır. Bu önemli mirasın varisleri olmaktan ve devamı olan meslek kuruluşlarının mensupları olmaktan son derece mutlu ve gururluyuz. İlerleyen teknoloji ve gelişen iletişim şartlarından dolayı bu mirası yaşayamamaktan ve sadece folklorik törenlerle kutluyor olmaktan dolayı üzülüyoruz. İnşallah eğitim ve kültür yasalarında daha anlamlı kutlamalara sebep olan kutlamaları görmek istiyoruz. Törenin düzenlemesinde emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.’dedi.
Okul öğrencileri tarafından şiirler ve günün anlamına ilişkin bilgiler verildi. 2012-2013 yılında okuldan mezun olan Usta, Kalfa ve Usta öğreticilere belgeleri verildi. Ebru Sanatı ustası Muhammet Çelik tarafından hazırlanan ebru tabloları emeği geçenlere hediye edildi. Temsili yapılan Şed kuşatma töreni ile program sona erdi. Katılanlara ise program sonunda ikramda bulunuldu.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!