Soma Karaelmas Gazetesi

Ahilik Haftasının Düşündürdükleri ?

Ahilik Haftasının Düşündürdükleri ?
703 views
26 Eylül 2013 - 7:05

Selam ve Sevgilerin en güzelinin siz değerli gönül dostlarımın olması dileği ile hepinize güzel bir hafta geçirmenizi diliyorum. Geçen hafta Cuma günü Soma’da güzel bir ahilik haftası kutladık. Türk kültürünün en önemli unsurlarından birisi olan, esnaflar arasında birlik ve beraberliğin yanı sıra, dayanışmayı ön plana alan Ahilik Haftası kutlaması çerçevesinde temsili tiyatro gösterisinde ustaların kuşak takma merasimi canlandırıldı ve gayet de duygusal bir gösterim oldu. Soma Ticaret Odası ve Soma Esnaf odalarının  yanı sıra Çıraklık Eğitim Okulu önderliğinde kutlanan bu programda kendileri güzel bir ev sahipliği yaparak  örnek bir birliktelik tablosu sergilemişlerdir. Tabii ki hepimizin bildiği gibi  Türk kültürünün en önemli unsurlarından birisi olan, esnaflar arasında birlik ve beraberliğin yanı sıra, dayanışmayı ön plana alan Ahilik Haftası  geleneklerimiz ve kuşaklar arası aktarımlarımız açısından manevi değerinin çok farklı olduğunu hepimiz kabul etmekteyiz.
Ahilik anlam olarak kökü Arapçadan gelen “Kardeşim” manasını içermektedir. Ahi kelimesi ise Türkçe anlamı yönünden “Eli açık, cömert, yiğit” anlamı ifade ettiği söylenilmektedir. Ahili haftası nedeni ile yapılan konuşmalarda gerçekten güzel konulara temas ederek halkı bilgilendirmeye çalıştılar kendilerine buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.  Bu konuşmalardan en hoşuma giden ve dikkat çekici olanı da ;
Ahilik geleneğine göre bir ahinin
– Alnı açık olmalı,
– Eli açık, cömert, yardımsever olmalı,
– Sofrası, kapısı açık olmalı, nesi varsa misafiriyle paylaşmalıdır,
– Dilini yalandan, gıybetten, iftiradan bağlamalı,
– Gözünü ayıp aramaktan, elini haramdan bağlamalı,
– Belini bağlamalı, kimsenin namusuna göz dikmemelidir
     Sevgili dostlarım, değerli okurlarım  yukarıda belirtilen maddelerin aslında hepsi ayrı ayrı ele alınacak olursa sırası ile üniversitelerde ayrı birer tez konusu olur.
  Ahilik geleneği aynı zamanda tüketiciyi de koruyan ilkeleri ile kaliteyi artıracak standartların gelişmesine dolayısıyla toplumsal huzurun sağlanmasına yardımcı olmuştur. Bir toplumda birlik ve dayanışmayı sağlayan en önemli etken, ortak değerlerin korunmasıdır. Bu çok önemli bir husustur.
Sevgili dostlarım, değerli okurlarım, hepimiz çarşıya ,pazara alış verişe çıkıyoruz, alışveriş yaptığımız esnafların içerisinde gerçekten çok dürüst ve sattığı malı helalından kazanan çok insanlar tanıyorum, hatta geçenlerde Cuma pazarında köylü esnaflarımızdan birisi beş TL diye verilen elli TL’yi gözümün önünde iade etti, gerçekten çok sevindim ve kendisine teşekkür ettim, herkes helalından para kazanırsa o paranın bereketi asla kaybolmaz. Fakat bazense birkaç tanesi  kendini kurnaz sanan satıcılar da çıkmıyor değil, bunlarında en büyük yaptıkları ayıp tezgahın ön tarafına sıraladıkları ve reklam için gösterdikleri malzemeler ile arka tarafta vatandaşın poşetine doldurduğu çürük çarık meyve, sebzeler  vatandaşın canını sıkıyor, bu gerçekten çok ayıp ve çok günahtır.   Bakınız  ticaretle uğraşan kardeşlerimiz için dinimizin bildirmiş olduğu ahlaki ilkeleri vardır. Ticaretle uğraşan kişinin doğru olması gerekir. Aldatan, dürüst olmayan, yalan söyleyen, yalanına yemin katan kişiler hakkında yüce Allah kur’an-ı kerimde; “Şüphesiz, Allah’a verdikleri sözü ve yeminlerini az bir karşılığa değişenler var ya, işte onların ahirette bir payı yoktur. Allah kıyamet günü onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temizlemeyecektir. Onlar için elem dolu bir azap vardır.” (2) buyurmaktadır. Onun için gerek üretici gerke se tüketici olarak birbirimize yalan söyleyerek, hileye baş vurarak, dolandırarak, kandırarak boş yere yemin etmeyelim, yalan söylemeyelim.
Yüce rabbim bizleri ahilik geleneği ve göreneğine göre alış veriş yapan, o ahlakı kendine ilke edinen insanlardan eylesin inşallah.
Gelecek hafta görüşünceye dek şen ve esen kalın, sağlık ile kalın, dua ile kalın inşallah.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!