Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘Acil Ortaokul Yapılması Lazım’

‘Acil Ortaokul Yapılması Lazım’
2.006 views
11 Eylül 2014 - 7:26

İmam Hatip Anadolu Lisesi binası hakkında güçlendirme raporu olduğunun altını çizen Kaymakam Bahattin Atçı ‘Raporlu binaya öğrencileri sokamam, bu vebalin altına giremem. Elimde bir rapor var ise bunu sunmam gerekiyordu bende bunu yaptım’dedi.
Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu velileri ile Cengiz Topel Meydanında görüşen Kaymakam Bahattin Atçı yaptığı açıklamasında ‘Sizlere merhaba demek ve eğer bir yanlışlık var ise bu yanlıştan dönülsün istiyorum. Yunus Emre Ortaokulu bizim için önemli bir okul. Bizim böyle bir okulu gözardı etmemiz mümkün değil. Linyit Lisesi taşınması mevzuunu bilmiyordum. Geçen yıl bazı arkadaşlarımız bana gelerek söyledi. Ancak birkaç gün önce Milli Eğitim Müdürümüz ile bu konuyu görüştük. Bana anlattığı ise İmam Hatip Lisesi binasının tamamlandığını ve mevcut İmam Hatip Lisesi binasının Diyanet Vakfına ait olduğunu ve bu binayı kaybetmek istemiyoruz. Bu yeni yapılan binaya Linyit Lisesini taşırsak hem o binayı elimizden tutmuş oluyoruz, hemde velilerimizin yoğun taleplerine mazhar olan Yunus Emre Ortaokulumuzu da normal eğitime geçirip rahatlatmış oluyoruz deyince bizde hayır demedik. Biz Valiliğe bu şekilde gönderince karar çıktı. Bize bir çok talep geldi ancak önemli değil. Bana göre bu doğru idi. Ancak şöyle bir durum çıktı. Mevcut İmam Hatip Lisesi ile ilgili Celal Bayar Üniversitesinin güçlendirme raporu var. Celal Bayar Üniversitesi için bu bina güçlendirilmeden eğitim öğretime devam etmemesi gerekiyor. Deprem riski ve yıkılma riski var demektir. Bu bina güçlendirilmediği sürece sağlam değil. Raporu inceledim. Bizim cevabını veremeyeceğimiz, Yarın Allah korusun herhangi bir kaza anında Üniversite bu binanın çürük olduğunu söylemiştik diyecek. Ancak yerel yöneticiler ısrarla bu binaya soktular gibi şeyler çıkınca bunun cevabını veremeyeceğiz. Başka okullarda da benzer şeyler varmış. Ancak burasının Okulu yapıldı. Binası yapılmışken mevcut İmam Hatip Lisesini taşımayıp Ortaokulu rahatlatmak için böyle bir şey yapmamızı kimseye anlatamayız. Rapor konusu elimizi kolumuzu bağladı. Rapor olduğunu ve böyle bir çalışmanın tekrar gözden geçirilmesini istedim. Öğrenci fazlasını çözmek için ise Liseden sınıf ayırmamız gerekiyor. Acil olarak bizim Yunus Emre Ortaokulu yapmamız gerekiyor. El birliği ile bir okul yapalım. Güçlendirme raporu çıkan bir çok okul var ancak bunların binaları yok. Okul bittikten sonra taşınmama kararı eğer risk gerçekleşirse sorumluluğu gerektirir. Rapor varken ben yokmuş gibi davranamam. Biz vicdani sorumluluğu taşımamak için bunu yapmamız gerekiyordu. Lisenin taşınma kararını veren ben değilim. Bunu Valilik veriyor. Valilik kararı değiştirmezse tabi ki taşınılacak. Bu elimde bulunan raporu bildirmek zorundayım. Kararı verecek olan İl Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğüdür. Karar değişir ise bizim Ortaokul yapma girişimlerine başlamamız lazım. Karar değişir ise Bu sene için Linyit Lisesi içinde sınıf açılabilir. Önümüzdeki sene kayıt alamaya bilir. Bunun için yeni bir okul yapılması gerekiyor.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!