Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

9 Köy Muhtarı Dilekçe Verdi

9 Köy Muhtarı Dilekçe Verdi
2.904 views
03 Aralık 2013 - 7:37

9 köy muhtarı Ankara’ya giderek, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Vedat Ünal, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi ve Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’e ilkokul mezunlarının kura çekimlerinin iptal edilmemesi yönünde dilekçe verdiler.
Soma Linyit Lisesi Kapalı Spor Salonunda yapılan kura çekimleriyle ilgili 9 köy muhtarı Ankara’ya giderek, görüşmelerde bulundu.
Deniş Köyü Muhtarı Adil Yörük, Eynez Köyü Muhtarı Hüseyin Ölek, Dereköy Muhtarı Mehmet Elmalı, Adil Köyü Muhtarı Celalettin Atılkan, Tekeli Işıklar Köyü Muhtarı Muharrem Aydınlık, Çerkez Sultaniye Köyü Abdullah Çelik, Yırca Köyü Muhtarı M.Ali Eken, Kozluören Köyü Muhtarı Zeki Şen ve Evciler Köyü Muhtarı Nazım Kabasakal Ankara’ya giderek, Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Sekreter Vedat Ünal, Ak Parti Manisa Milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi ve Uğur Aydemir, CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz’e ilkokul mezunlarının kura çekimlerinin iptal edilmemesi için dilekçe verdiler.
Muhtarlar, Genel Müdürlerimiz ve milletvekillerimizle görüşmeler yaptık. Yapılan kura çekiminde gerçekten bir sıkıntı varsa yeniden yapılacak.Eğer bir sıkıntı yoksa iptal edilmeyecek dediler.
Muhtarlar yazdıkları dilekçede şunları söylediler; “Maden bölgesinde bulunan arazileri kamulaştırılan ve mağdur olan işsiz gençlerimiz için yaklaşık bir yıl önce muhtar arkadaşlarımızla birlikte çalışma başlattık. Bu çalışmamızın amacı İlkokul mezunu gençlerin kamuda-T.K.İ. Linyitleri İşletmesinde işçi alımı yapılacağı zaman açılacak sınava girebilmelerinin sağlanması ve başarılı olanların işe alınmasının sağlanması idi. Bu konudaki çalışmalarımız sürdürülürken 3213 Sayılı Maden Kanundaki Yönetmelik çerçevesinde hareket edilmiştir. Soma’lı ve köylü gençlerimizden ( arazisi kamulaştırılan ) ilkokul ve lise mezunu olanlar T.K.İ. Ege Linyitleri İşletmesinin açmış olduğu işçi sınavına girmeye hak kazanmışlardır. İlkokul mezunu ve lise kamulaştırma mağduru 202 kişi Soma’lı gencimiz öncelikli olarak listeye alınmışlardır. Yine İlkokul mezunu olarak kur’adan çıkan 131’i Somalıdır. Toplam 387 kişi sınava girecektir. 3212 Sayılı Maden Kanunu’na göre Soma’lı Gençlerin hakları korunmuş olup sınava girmek üzere başvuran kişilerin % 90’ı Somalıdır. Ancak bölgede bulunan muhalefet partisi ilçe başkanları, iktidar partisi ilçe başkanları ve bazı derneklerin yöneticileri sınava girmek isteyenlerin çoğunluğunun Soma dışından geldikleri, Soma’lı gençlerin işe alınmayacağı yönünde konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadan yanıltıcı açıklamalarda bulunmuşlar ve hatta iktidar partisi ilçe başkanı bu yanlış yönlendirmelerin etkisi ile ilkokul mezunlarından yapılacak alımların iptal edilmesi için T.K.İ. Genel Müdürlüğü ve Bakanlık nezdinde girişimde bulunduklarını açıklamışlardır. Manisa milletvekillerimiz, bürokratlarımız, Türkiye Maden İş Sendikası Genel Merkez ve Şube Yöneticilerimize de Soma’daki İlkokul mezunu gençlerimizin işçi alımı sınavına katılabilmeleri konusunda bizlere verdikleri destek ve dayanışma nedeni ile sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Ancak yukarda belirtilen yanlış açıklama ve yönlendirmeler sonucunda ilkokul mezunlarından yapılacak alımların iptal edilmesi yüzlerce Soma’lı gencimizin mağduriyetine sebep olacaktır. Tamamen yanlış bilgilendirmeden kaynaklanan bu hatanın en kısa sürede giderilerek sınavın yapılması konusunda bilgilerinize arz eder, saygılarımızı sunarız” dediler.

DSC_0014.jpg

DSC_0022.jpg

DSC_0060.jpg

DSC_0063.jpg

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!