Soma Karaelmas Gazetesi

9 Ay Beklenen Sözleşme Hüsranla Mı Bitti?

9 Ay Beklenen Sözleşme Hüsranla Mı Bitti?
1.629 views
24 Eylül 2013 - 7:44

Cengiz Topel Meydanında bir araya gelen bir grup Kamu işçisi biten toplu iş sözleşmesinin  fiyasko olduğunu iddia etti. Kamu işçileri ‘Sendikanın bize verdiği taslaktaki hiçbir şey yerine getirilmedi. Toplu iş sözleşmemiz maalesef hüsranla bitmiştir’ dediler.
273 gündür beklediklerini söyleyen Muhalefet Kamu işçileri ‘Bize verilen sözler vardı. Sendikanın bizlere vermiş olduğu taslak vardı o taslakta ücret artışı vardı onların hiç biri hayata geçmedi ve olmadı. Sadece Hükümetin bizler için vermiş olduğu 4+4 ve 3+3’e ilave olarak bizden 1 TL para aldılar. Maden İşçileri Sendikası Başkanı Tamer Küçükgençay, çok büyük laflar etmişti. İş riski ve vardiya tazminatı alacaktık. Yeni işe giren 2006’dan 2013’e kadar işe giren arkadaşlara ücret iyileştirmesi yapacaktı. Bunların hiç biri olmadı. 57 gün için verdiği ücret 1 TL bu durumda da toplu sözleşmenin bir fiyasko olduğunu düşünüyoruz.
Sona eren toplu iş sözleşmemiz maalesef hüsranla bitmiştir. Mevcut yönetim göreve geldiğinden bu yana 3. sözleşmesini imzalamıştır, fakat ne yazık ki verdiği sözlerin hiç birini yerine getirmeyen bu yönetim erdemliğin büyüğü olarak istifa etmeyi bile becerememiştir. Muhalefetteyken atmaktan mangalda kül bırakmayan şahıs maalesef koltuğa oturunca nereden geldiğini unutmuştur. Yaptığı antidemokratik seçimle iş başına gelmiş birisinin başarılı olmasını zaten kimse beklemiyordu. Delegeleri ısmarlama, iş yeri temsilcileri zaten yazı tura, temeli olmayan bina daima yıkılmaya mahkumdur, sen sanma ki bu devran böyle gitmez gün gelir devran döner o zaman bu yaptıklarının hesabını verirsin. Ne diyordun olmazsa olmaz iş riski, vardiya zammı sen bunları almayı bırak, açık ocaklara vardiya zammı aldım diyorsun.
Ya atölyelere işe gelirsen brüt 1 lira netiyle 1 simit bile alamıyorsun ama bu senin umurunda değil. Maaşın Başbakan’ınkinden fazla tabii ki kamu işçileri umurunda değil, senin işin Soma Kömürleri ve İmbat ile işçinin çoğunluğu orada, koyarsın sandığı oyları oradan ama aidatların çoğunu kamudan alırsın. Dokuz ay bekledik sonunda hüsran, bari zam alamadın hiç olmazsa makina aldır, işçi aldır. Göreve geldiğinde kaç kamu işçisi vardı, çık kamuoyuna açıkla, özelleştirme düşmanı. Başka ya sahi daha fazla kendini de bizleri de üzme zararı yok bizde aldığımız birer liraları sana verelim, sende otobüs bileti al memleketine git. Onurlu maden işçilerini daha fazla üzme. Bize de kendine de daha fazla eziyet etme. Bir kere de doğru karar ver istifa et git. Bu büyük erdemliği yap, bizde seni takdir edip alkışlayalım. Zaten şunun şurasında bir avuç işçi kaldık, Kalanlara da saygısızlık etme yeter artık, yeter artık, yeter artık!!!’dediler.
Sözleşmenin 9 ay 18 gün sonra ancak işverenin istediği şekilde imzalandığını belirten Muhalif grup, “Bu sözleşmeyle biz işçilere ücretlerini yükselten hiçbir şey olmamış. Hükümetin vermiş olduğu ücretler imza altına alınmıştır. 23.07.2013 tarihinde imza altına alına çerçeve anlaşması zaten çok düşük tutularak biz kamu çalışanları enflasyona yenilmiş yeni hiçbir hak alınmamıştır. Maden iş genel merkezi bunu kabul etmiyorum, diyerek imza törenine bile gitmeyerek ulusal basına maden iş kolu ağır iş kolu bürolarda oturan işçiler bile bizlerden daha iyi ücret alıyor diyerek eleştirmiş bir maden işçisine yakışır ücret alınacak sözü verilmiştir. Toplu iş sözleşme başlangıç döneminde bir toplu iş sözleşmesi taşıyan dağıtılarak bunlar olmasa biz sizlere sonradan sözleşme imzalamayacağız, siz işçiler ne istiyorsa onu yaparız demişlerdir. Mart ayında iş yeri gezmeleri yapmışlar, burada aynı şeyleri tekrar etmişlerdir ve genel merkezin hükümet düzeyinde girişimlerde bulunarak bakanlıklara ve müsteşarlıklara genel müdürlüklere dosyalar vererek yaşanabilir bir ücret almak için ne gerekiyorsa yapmalarını deklare etmişler. Yerel gazetelere boy boy resim vermişlerdir.
Bakın görün ki gelir noktada bizleri ilgilendiren 6356 toplum sözleşme ve sendikalar Kanununda 6331 iş sayısı iş güçleri yasasına ters düşen bir toplu iş sözleşmesi
imzalayarak süreci bitirmişlerdir. Gelip bunları bizlere nasıl anlatacaklar çok şey söyleyip hiçbir şey yapmayan sendikalara güvenmiyoruz. Bizleri aldıkları ücretlerle bölen sendikaya söyleyecek çok şeyimiz var. Kendileri yüksek ücret alırken bizlerin aldıkları ücretlere hiçbir ilave getirememişler. Getirdikleri ilave günü kurtarmak içindir.’dediler.

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!