Soma Karaelmas Gazetesi

‘67 bin dekar alanda 5.980 ton zeytinyağı üretildi’

‘67 bin dekar alanda 5.980 ton zeytinyağı üretildi’
805 views
27 Kasım 2017 - 13:23

Soma’da Zeytin ve Zeytin Yağı üretimi her geçen yıl artarak devam ediyor. 2017 yılında 5.980 ton zeytin yağının üretildiğini belirtilirken Zeytin ağacı 67 bin dekar alanda yetiştiriliyor.

Sağlıklı bir yaşam için tüketilen gıdalardan biri olan zeytinde hasat dönemi başladı. Soma İlçesinin önemli tarımsal ürünlerinden biri olan zeytin, çeşitleriyle ve yağlarıyla her damak tadına hitap ederken, yöre halkının ekonomisine de önemli katkılar sunuyor. Dallarından özenle toplanan zeytinler, zeytinyağı olarak tüketime hazır hale getiriliyor.

Hasat döneminin başlaması dolayısıyla zeytinyağı işletmelerinde incelemelerde bulunan Soma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Hayati Aslan; “İlçemizde hasat, Ekim ayının sonlarında başlayıp Aralık ayının sonuna kadar devam etmektedir. Zeytin ve zeytinyağı üretimi, aile ziraatı şeklinde olup yaklaşık 2.200 çiftçimizle, toplam ekilebilir arazinin % 30,66 ine tekabül eden, 67.000 dekar alanda yapılmaktadır. Soma’da 2017 yılı için toplamda 5.980 ton zeytinyağı üretimimiz vardır.

İlçemizde 10 adet zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır. Bu Tesislerden biride kuruluş tarihi 24.11.1975 olan S.S.Turgutalp Tarımsal Kalkınma Kooperatifidir. Kooperatifimiz 2010 yılından sonra büyük bir ivme kazanmış, İlçe Müdürlüğümüzün yönlendirmeleri ve Yönetim Kurulunun azimli çalışmaları sonucunda 121 ortak ile yoluna emin adımlarla devam etmektedir. Ayrıca Manisa ilimizde faaliyetini sürdürebilen yağ üzerine tek kooperatifimiz olma özelliğinden dolayı da başarısının artarak devam etmesi içinde çaba sarf etmekteyiz.

İlçemizde zeytinciliğin gelişmesi ve yaygınlaştırılması için her türlü çalışmayı desteklemekteyiz ve bu doğrultuda üreticilerimizin yanındayız. Çiftçilerimizin bereketli bir hasat yılı geçirmelerini temenni ediyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!