Soma Karaelmas Gazetesi

Maden İşçileri Sendikasının kazadan sonra kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösterdi

Maden İşçileri Sendikasının kazadan sonra kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösterdi
1.497 views
05 Ağustos 2014 - 8:00

13 Mayıs’ta yaşanan maden faciasında yaşamını yitiren maden şehitlerinin aileleri ve akrabaları Maden İşçileri Sendikasının kazadan sonra kendilerine sahip çıkmamasına tepki gösterdi.
Maden Faciasının ardından Başbakanlık tarafından Afad’da Soma için düzenlenen yardım kampanyasının yanı sıra bir çok kurum, özel sektör ve vatandaşlar Soma için seferber olarak şehit olan madenci ailelerine büyük yardımda bulundu. Ancak madencileri her ay maaşlarından kesinti yapılarak oluşturulan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi ailelere şuana kadar tek kuruş yardımda bulunmadı. Maden faciasının ardından yaşamını yitiren şehit aileleri tepkilerine göstererek neden üyesi olduğumuz sendika bizlere sahip çıkmıyor diyerek sitemlerini ilettiler. Şehit aileleri ve yakınları ‘ Eşlerimiz akrabalarımız Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesine üye oldular. Üye oldukları andan itibaren her ay maaşlarından kesinti yapıldı. Maaşları ellerine geçip sendikaya gidip ödemeke yerine maaştan direk sendika hesabına yatırıldı. Yeri geldi kesinti yapılan o paraya muhtaç yaşadık. 30 TL. 50 TL kesinti bizlerin pazar paralarıydı. Ancak hakkımızı savunan bir sendika var diye sesimizi çıkarmadık. 13 Mayıs’ta facia yaşandı. Eşlerimiz akrabalarımız hayatlarını kaybetti. Sağdan soldan gelen yardımlarla ayakta durmaya çalıştık. Yaşamımızı onlarsız yaşamaya çalışmak bir yana zor bir dönemden geçiyoruz. Ama sendika şuana kadar hiçbir maden şehidi ailesine bir kuruş katkıda bulunmuş değil. Nasıl bir sendika bu bizlerden sağ iken gerekli parayı kessin işçi yaşamını yitirdiğinde ise bir daha arayıp sormasın. Bir kere olsun kapımızı çalıp başınız sağolsun diyen bir sendika olmadı. Bizlerden kesilen aidatlar ile onlar maaşlarını alırken biz o paraya muhtaç yaşadık. Haklarımızı helal etmiyoruz. Hala daha utanmadan lamaya devam ediyorlar. Maden faciasında yaralı kurtulan ve hala çalışan işçilerden kesinti yapıp maaşlarını cebe indirmeye utanmıyorlar.’diyorlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!