Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

‘5 Meslektaşımızı Faciada Kaybettik’

‘5 Meslektaşımızı Faciada Kaybettik’
1.081 views
05 Aralık 2014 - 8:31

TMMOB Başkanı Yüksel ‘Soma’da yaşanan maden faciasında 5 meslektaşlarını kaybettiklerini ve 40 meslektaşlarının ise günah keçisi seçilerek savcılığa sevk edildiklerini belirtti.

 

TMMOB 4 Aralık Madenciler günü dolayısı ile Cengiz Topel Meydanında basın açıklaması yaptı. TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adına basın açıklaması Başkan Ayhan Yüksel tarafından okundu. Başkan Yüksel Soma’da yaşanan maden faciasında 5 meslektaşlarını kaybettiklerini ve 40 meslektaşlarının ise günah keçisi seçilerek savcılığa sevk edildiklerini belirtti. Yüksel basın açıklamasında şunları söyledi;  Yüreğinde insan sevgisi, barış, kardeşlik, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık tutkusu bulunan; güzel günlerin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine, omuz omuza kurulacağına inanan ve bu inançla bulunduğu her yerde; Soma`da, Ermenek`te, Kozlu`da, Karadon`da, Elbistan‘da, Kemalpaşa`da, Dursunbey`de, Gediz`de,  işyerinde, sokağında, mahallesinde, köyünde kentinde mücadele eden; başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve çocuklarına daha onurlu bir geleceği sunabileceğine dair sarsılmaz bir kararlılığı olan herkesi madencinin öfkesi, umudu, direnişiyle selamlıyoruz.

İzmit`te, Roma İmparatorluğu`nun zulmünden kaçıp madencilere sığınan Santa Barbara, 4 Aralık`ı bütün dünya madencilerine armağan ederek, madencilerin onurlu mücadelesi ile yazılan tarih bir destan şeklinde kayda geçti. Çünkü her yerdeydik; Seattle`da, Zonguldak`ta, Mentawai`de, Cape Town`da, And Dağları`nda, Delhi`de, dünyanın bütün yer altı zenginliklerinin emekçi nefesimize karıştığı dehlizlerde, şevlerde, galerilerde, aynalarda… Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi. Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu.

Dünyanın her yerinde 4 Aralıkları bir mücadele gününe çeviren, coşkuyla kutlayan madenciler; ülkemizde yaşadığımız iş cinayetlerden dolayı acılar içerisinde…

Hepinizin huzurunda başta Soma olmak üzere Ermenek`te, Şırnak`ta, Zonguldak`ta, Elbistan‘da, Yatağan`da ve adını sayamadığımız onlarca yerde yaşanan iş cinayetlerinde canlarını kaybeden, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.

Soma`da yaşanan faciada 5`i meslektaşımız 301 maden emekçisi yaşamını yitirmiştir. Facialar sorası  40`ı Soma`da, 4`ü Ermenek`te olmak üzere 44 meslektaşımıza dava açılarak, günah keçisi seçilmiş ve sanık olarak mahkemeye sevk edilmiştir.

Oysa, yargı önüne çıkması gerekenler; ülkemizde Santa Barbara döneminde yapılan madenciliğe izin verenler, izin vermekle kalmayıp bekçiliğini yapanlar, bekçilik yapmakla da kalmayıp dayıbaşılık gibi çağdışı bir uygulamanın devamı için gerekli koşulları sağlayanlardır.

Soma Faciasından sonra gelip günah çıkardılar, halkımıza ve maden emekçilerine umut dağıttılar ama ne torba yasada, ne de çıkaracakları maden ve iş güvenliği yasalarında gereğini yapmadılar ve yapmayacaklar. Çünkü bu onların fıtratlarında var.

Maden Kanunu taslağı yasalaştığı takdirde sektörün sorunları çözülmek yerine artmaya devam edecek, ülkemiz madencilik sektöründeki işletmeler yok edilecek ya da uluslararası sermaye ile yandaş şirketlere peşkeş çekilecektir.

Soma ve Ermenek faciaları nedeniyle hazırlanmakta olan Maden Kanunu değişiklik taslağı ile madenleri teknik ve emniyet yönünden güvenceye alan, Odamızın her seferinde mesleki bağımsızlığının sağlanması gerektiğini vurguladığı Teknik Nezaretçilik görevi kaldırılmaktadır. 13 Mayıs`ta Soma`da, 28 Ekim`de Ermenek`te yaşanan iş cinayetleri ve facialarda bilirkişi raporlarıyla kusurlu bulunan ETKB ve MİGEM yöneticileri; hesap vermek yerine, sorumluluğu meslektaşımız olan maden mühendislerine yüklemeye çalışmaktadırlar. Hatta bununla da yetinmeyen MİGEM, Maden Kanunu`ndan gelen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorumluluğunu taslak ile ortadan kaldırmaktadır. Bu durum da göstermektedir ki; bilirkişi raporlarında belirtilen görev ve sorumluluklarını dahi yerine getirmeyen yetkililer, işlemiş oldukları kusurları zımnen kabul etmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!