Soma Karaelmas Gazetesi

5.626 işyeri Başvurmadı

5.626 işyeri Başvurmadı
475 views
24 Şubat 2021 - 8:20

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 3 ay süre ile kira desteğine Manisa’da 5.626 ticari işletmenin başvuru şartlarını taşımasına rağmen başvuruda bulunmadığı açıklandı.

Manisa Valiliği tarafından yapılan açıklamada;
Ticari işletmeleri Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” verilmesi ve büyükşehir olan illerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde ise aylık 500 Türk Lirası tutarında “Kira Desteği” nde bulunulmuştur.
Bahse konu desteklerden;
• 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,
• Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,
• Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,
• Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan esas faaliyet konusu” Bakanlık tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,
• Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilmektedir.
Bu itibarla, söz konusu desteklerden faydalanmak üzere yukarıda açıklanan kapsamda yer alan ticaret erbabının başvuruları kabul edilmekte olup kapsamın dışında kalanlar destekten yararlanamamaktadır.
Bu çerçevede yapılan incelemeler kapsamında; ilimizde faaliyet gösteren 5.626 ticari işletme yukarıda belirtilen şartları taşımasına rağmen destek başvurusunda bulunmamıştır. İlgili işletmeler esnaf ve sanatkârlar odaları birliği veya bağlı oldukları esnaf odası/ticaret ve sanayi odası ile görüşerek söz konusu ticari işletmeler içerisinde yer alıp almadıklarını öğrenebilecektir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!