Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

47 Girişimci Belgelerini Aldı

47 Girişimci Belgelerini Aldı
1.680 views
18 Temmuz 2014 - 7:34

İşkur Soma Hizmet Merkezi ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen girişimcilik eğitimini tamamlayan 47 kişi sertifikalarını aldı.
Soma Belediye Toplantı salonunda Girişimcilik kursunu tamamlayanlara sertifika töreni düzenlendi. 50 kişiin başladığı kursta 47 kişi belge almaya hak kazandı. Kosgeb Manisa İl Merkezi Müdürü Recep Özçelik, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Soma Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, İşkur Soma Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Meşeli, Akhisar İşkur Hizmet Merkezi Müdürü Yunus Yorgancı ve kursiyerler katıldı.
 ’50 Kişiden 47 Tanesi Belge Alacak’
    Programda konuşma yapan İşkur Soma Hizmet Merkezi Müdürü Ahmet Meşeli ‘İşkur Soma Hizmet Merkezi ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen Girişimcilik  eğitimi 12-22 Mayıs ile 23 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenmiştir. 2 grup 25’er kişiden toplam 50 kişiye Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulu’nda, KOSGEB bünyesinde eğitimciler tarafından 70’er saat eğitim verişmiştir. Eğitim sonunda halen fiilen çalışan ile emekli olmayan kursiyerlere günlük 20TL olmak üzere toplam 5640 TL kursşyer cep harçlığı, eğitici ücreti olarak da her bir eğitim için 1.505 TL’den toplam 3.010 TL eğitici ücreti ödenmiştir. Ayrıca eğitim süresince kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primleri de ödenmiştir. Girişimcilik eğitim programı kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak amacıyla uygulandığı gibi İşkur’a kayıtlı olan ve özellikle işletmesini geliştirmek isteyenler için de uygulanabilmektedir.
İşkur Soma hizmet merkezi ve Soma Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile düzenlenen girişimcilik eğitim programına 50 kursiyer katılmış olup, kurs sonunda katılım belgesi almaya hak kazanan 47 kursiyere belgeleri bugün burada verilecektir’dedi.
’12 bankanın faizi
  Kosgeb Tarafından Ödenecek’
     Kosgeb Manisa Hizmet Merkezi Müdürü Recep Özçelik ‘Manisa’da bugüne kadar 2575 kişiyi bu eğitimler ile kapsamımıza aldık. Bu kursları tamamlayanların hepsinin illa bir iş kurması değil, heba olan sermayeninde geri alınmasına katkı sağlamaktır. Manisa’da destek kapmasına aldığımız 333 kişi işyerlerini açtı. 11 milyonun üzerinde destek kararı aldık. Soma’da Girişimcilik kursunu 157 kişi bu kursları tamamlamış,16 girişimci işyerini açmıştır. Destek  sağlamaya da devam ediyoruz.
Bugüne kadar bize talep gelen muhtemelen yakında çıkacak olan kredi hakkında da bir bilgi vereyim. Hepinizin başı sağolsun elim bir kaza yaşandı. Kaza sonrası yaşanan sıkıntıların işverenlerimize verdiği sıkıntı gözönüne alınarak böyle bir rapor hazırlandı. Bakanlığımızın olurları ile önümüzdeki hafta büyük ihtimal uygulamaya alacağımız bir kredi paketi olacak. Kredi Paketinde ise kaza sonrası burada ikamet etmekte olan işletmelerine yönelik bir paket. 50 bin TL’lik kredinin ilk 12 ayı hiçbir ödeme yapılmayacak, 24 ay içinde de her 3 ayda bir 8 taksit halinde uygulanacak. 12 banka talepte bulundu. Her bir işletmeye tekabül eden 12.350 TL faizi Kosgeb tarafından ödenecek. İşletmelerimize hiçbir faiz tekabül etmeyecek’dedi.
Belediye Başkanı Hasan Ergene ise ‘ Malumunuz hassas bir dönemden geçiyoruz. Zor günler yaşıyoruz. Ticaret erbabımız ve esnafımız bundan olumsuz etkilendiler. Bilim ve Sanayi Bakanlığımızın Soma için ayırmış olduğu Kosgeb kredisi bizim için cansuyu olacak.’dedi. 47 kursiyer sertifikalarını aldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!