Soma Karaelmas Gazetesi

‘400 İşçi İşe Gitmiyor’

‘400 İşçi İşe Gitmiyor’
1.610 views
16 Eylül 2014 - 8:43

Soma Kaymakamı Atçı, Işıklar madeninde yaklaşık 400 işçinin işe gitmediğini belirtti.
Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, yaklaşık 400 işçinin işe gitmediğini belirterek ”Firma yetkilileri bu işçilerin Eylül ayı sonuna kadar ”belki gelir, başlarlar, belki haberleri bile olmamıştır” diye bekleniyor. Durumları bu ay sonu netleşecek. Bu 400 işçi işine dönmezse onların yerine başka işçi alma durumu olabilecek” dedi.
Atçı, gazetemize yaptığı açıklamada madenlerdeki son durum hakkında değerlendirmede bulundu. Soma Kömürleri AŞ’ye ait Işıklar maden ocağında geçtiğimiz hafta içerisinde üretime geçildiğini hatırlatan Kaymakam Atçı, Atabacası maden ocağının da açılması için eksiklerin giderilmesi konusunda gerekli tüm çalışmaların yapıldığını kaydetti.
Işıklar maden ocağında sadece bir ayakta üretime geçildiğini, ocakta 3. ayağında üretime hazır hale getirilmiş olduğunu söyleyen Atçı, ocağın tam kapasite olarak üretime geçebilmesi için firma yetkilileri gerekli kontrol ve denetimlerin yapılması için müfettişlerin ocağa davet edildiği bilgisini verdiklerini belirtti.
Üretime açılan Işıklar maden ocağında yaklaşık 1800 maden işçisinin çalıştığını belirten Atçı, ”Bu ocakta yaklaşık bin 800 işçi çalışıyordu. Bunlardan 400 tanesi işe gitmiyormuş, Firma yetkilileri bu işçilerin Eylül ayı sonuna kadar ”belki gelir, başlarlar, belki haberleri bile olmamıştır” diye bekleniyor. Durumları bu ay sonu netleşecek. Bu 400 işçi işine dönmezse onların yerine başka işçi alma durumu olabilecek” diye konuştu.
Atabacası ocağının da üretime hazır hale geldiği bilgisinin kendilerine ulaştığını anlatan Atçı, ocakta tek ayakta üretim yapıldığını belirterek, ocağın müfettişler tarafından yeniden denetlenmesi ardından verilecek rapora göre durumunun belli olacağını açıkladı.
Facianın yaşandığı Eynez maden ocağında ise temizlik çalışmalarının yapıldığı bilgisini veren Atçı, ”Temizlik ile üretim yapılan bazı ayaklarda külle doldurma çalışmaları yapılıyor. Güvenli hale getirilecek ve burayla ilgili karar daha sonra verilecek. Şu anda buranın geleceğinin ne olacağıyla ilgili bir şey söyleyemiyoruz” dedi.
Komisyon Yeniden Soma’ya Gelecek
TBMM Soma’daki Maden Faciasını Araştırma Komisyonu üyelerinin 24 Eylül’de Soma’ya geleceğini açıklayan Kaymakam Atçı, komisyon üyelerinin 4 günlük programı olduğunu ve tutuklu bulunan maden işletmesi sorumlularıyla görüşeceklerini bildirdi.
Komisyonun ikinci kez Soma’yı ziyaret edeceğini ifade eden Atçı, şöyle konuştu:
”24 Eylül tarihinde komisyonumuz yeniden ilçemize kadar gelecekler ve 4 günlük bir çalışma programı var. Bu 4 gün içerisinde hem firma yetkilileriyle hem de işçi ve tanıklarla görüşmeler yapılacak ve şu anda tutulu bulunan sorumlular ile de görüşmeleri olacak sanıyorum. Bizler bu görüşmeler ile ilgili hazırlık çalışmalarını sürdürüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.      “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!