Soma Karaelmas Gazetesi

‘40 Yıl Sonra Tine Coşkuluyuz’

‘40 Yıl Sonra Tine Coşkuluyuz’
1.109 views
22 Temmuz 2014 - 7:10

Soma Muharip Gaziler Derneği Başkanı Nazım Öz, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40. yıldönümü olması nedeniyle basın açıklaması yaptı.
Nazım Öz, “Bundan 40 yıl önce Kıbrıs adasının büyük bir drama sahne olduğunu hatırlatan Başkan Öz, “Ada’da 15 Temmuz 1974’te bir Yunan Rum darbesi gerçekleştirilmişti. Bu darbenin asıl amacı; adadaki Türk varlığının tamamen ortadan kaldırılarak Kıbrıs’ın tümüyle Yunanistan’a bağlanmasıydı. Böylece, Türkiye batıdan güneye kuşatılıp, Akdeniz’den tecrit edilmiş olacak ve dolayısıyla yaşam alanı daraltılacaktı.
Türkiye, Kıbrıs’ta oluşan bu oldu bittiye şüphesiz seyirci kalamazdı. Kıbrıs Türkünü korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak, Anavatan’ın namus borcudur.
Türk Ordusu, 20 Temmuz 1974’te, başarılı bir harekat icra ederek Kıbrıs’taki duruma fiilen el koymuş ve Kıbrıs Türk’ünü olası bir katliamdan kurtarmış ve adanın Yunanistan’a bağlanmasını önlemiştir. Kıbrıs’ı ilhak etmek isteyen Yunanistan’ın Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına ebediyen gömülmüştür.
Kıbrıs Türkünün, Kıbrıs’ın 1878 yılında İngilizlere terk edilmesiyle başlayan esaretini, 20 Temmuz 1974’te Mehmetçik süngüsüyle sona erdirmiştir. Kıbrıs Türk’ü takdire şayandır ki; yüzyıllardır gördüğü eziiyet ve zorbalığa karşı kimliğini ve benliğini hiçbir zaman kaybetmemiş, boyun eğlemiştir.
Ada, 40 yıldır barış ve huzur içindedir. Bugün Kıbrıs Türkü, kendi vatanı ve bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır.
Mehmetçik Kıbrıs uğrunda kan dökmüştür. Bu toprak artık Kıbrıs Türkünün öz vatanıdır. Vatan toprağı geri verilemez, kadarine terk edilemez. Kıbrıs’ta Türk varlığını yaşatmak; gelecek nesillere ve bu topraklar uğruna şehit düşenlere karşı bir namus borcudur.
KKTC’nin, Kıbrıs Türkünün azim ve iradesiyle dünya devletleri arasında hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz.
40 yıl sonra yine coşkuluyuz. Kıbrıs Gazileri olarak yüce devletimize savaş meydanlarında hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz.
Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen arkadaşlarımızı, Kıbrıslı Mücahitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmetle anıyorum. Hayatta olan gazilerimize ve Kıbrıslı kardeşlerimize Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!