Soma Karaelmas Gazetesi

301 Şehit Madenci Anısına Şiirler Okundu

301 Şehit Madenci Anısına Şiirler Okundu
1.145 views
23 Eylül 2014 - 6:45

Türkiye’nin çeşitli illerinden yaklaşık 100 şair, Soma’da 13 Mayıs’ta meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidi için, ‘Soma Şiirleri Antolojisi’ adı altında kitap haline getirdi.

Bu şairler hafta sonu Soma’da buluşarak kitapta yer alan bu şiirleri Somalıların beğenisine sundu. Program sonunda kitaplar satışa çıkarılarak gelirleri de Mehmet Akif Ersoy’a bağışlanacağı kaydedildi.

Cengiz Topel Meydanı’nda gerçekleştirilen şiir dinletisi programına Azerbaycan Millet Vekili Ganire Paşeyeva’nın yanı sıra Azerbaycan Sanatçısı İlhan Askeroğlu, Bestekar, Söz Yazarı Vural Şahin, Sanatçı Ali Avni ve şehit madenci eşleri ile çocukları ve yaklaşık 100’e yakın amatör ve profesyonel şair katıldı.
Soma’daki maden faciası sonrasında maaşını 301 madenci ailesi için bağışlayan Azeri Milletvekili Ganire Paşayeva “Biz buraya Azerbaycan devleti ve halkının duygu ve düşüncelerini getirdik. Bu bizim ortak acımızdı. Yani Türkiye’nin acısıydı. Biz bir millet iki devletiz. Ve Türkiye’nin bütün acılarını canımızda gibi hissederiz. Soma’da yaşanan o acı olayları da hepimiz Azerbaycan’da da göz yaşlarıyla, acıyla, üzüntüyle anmakla beraber biz ne yapalım buradaki kardeşlerimizin yanında olduğunu göstermek için bizde küçük bir şey olsun bir şeylerle onların yanında olayım diye Soma’yla ilgili yapılan kampanyalara, çalışmalara destek vermeyi kendimize bir görev bildik. Çünkü gelecek nesillerimize de çok önemli bir mesajdı eğer Azerbaycan’ın bir acısı varsa, o Türkiye’nin Türkiye’mizin bir acısı varsa o da Azerbaycan’ın acısıdır. Bugün Soma’da bugün geldik. Bu acılarımızı paylaştık. Sehit anneleri şehir eşleri çocuklarıyla bu acıları bu acılarımızı paylaştık. İnşallah bu acı ne Türkiye’mizde ne Azerbaycan’ımızda ne Türk dünyasında böyle acılar yaşanmasın. Anneler gözü yaşlı kalmasın, çocuklar babasız büyümesin diyoruz. İnşallah Soma’nın mutlu günlerini paylaşmak için gelelim. Biz buna inanıyoruz. İnşallah Soma’nın mutlu günlerini de bir gün paylaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

Soma maden facianın ardından şehit madencilerin ansını yaşatmak amaçlı 176 gönüllü Türkiye ve dış ülkeden gelen katılımcıların yazmış oldukları şiirleri kitap haline getirilerek şiir kitabı basıldı. Bununla birlikte şairlerin yazdıkları şiirlerin dışında 20 TL bağışta bulunarak katkı sağladılar. Yazılan ‘Soma Şiirleri Antolojisi’ kitabı satışından elde edilen gelir, Soma Mehmet Akif İlkokul’da okuyan 22 şehit madenci çocukların eğitimi için sağlanacak.

Diğer yandan projeyi yürüten Savaş Ünal, “Bizler Soma’ya kalıcı bir eser kazandırmak için Soma Şiirleri Antolojisi’ni hazırladık ve bugünlere getirdik. Bu konuda vicdanlarımızı rahatlattık. Çok mutluyuz. Şehit aileleriyle birlikteyiz. Onların acılarında bir nebzede edebiyatçı gözüyle yaklaşmak istedik. Onları daha yakından tanımak istedik. Dolayısıyla böyle bir çalışmanın içine girdik.” dedi. Program sonunda Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’ya desteklerinden dolayı plaket takdim edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!