Soma Karaelmas Gazetesi

301 CANIMIZI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

301 CANIMIZI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!
13 views
13 Mayıs 2022 - 6:30

Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetimi 13 Mayıs Maden faciasının 8. yılında basın açıklaması yaparak, faciada ihmali ve kusuru bulunan herkesten hesap sorulması gerektiğini vurguladı.

13 Mayıs Maden faciasının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen siyasetçilerden hesap sorulmadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Soma İlçe Yönetiminden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;
“13 Mayıs 2014 günü Cumhuriyet tarihimizin en büyük maden faciasını yaşadık.

Ak Parti iktidarının sadece ranta dayalı, iş güvenliği kurallarını hiçe sayan, insan hayatını önemsemeyen taşeron düzeni; 301 madenci kardeşimizi ailelerinden, sevdiklerinden ve bizlerden kopardı. Facianın üzerinden geçen 8 yılda şirket yöneticileri yargılanırken, facianın kamu ve siyaset tarafında yer alan sorumluları yargılanmadı, faciaya zemin hazırlayan, işçilerin haklarını hiçe sayan iktidar mensubu siyasetçilerden hesap sorulmadı. Olası kast iddiası ile açılan davaya dışarıdan müdahaleler ile etki edildi. Sanık olarak yargılanan şirket yöneticileri alabilecekleri en az cezayı alarak tahliye edildi. Müşteki ailelerin avukatlığını yapan; adaletin tecellisi için mücadele eden Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay haksız şekilde tutuklandı. Bir kısım şehit ailesinin tazminatı ödenirken, bir kısım ailenin de henüz tazminatını bile alamadığı ortaya çıktı. Giden gittiği ile kaldı, ateş düştüğü yeri yaktı.
Soma Maden Faciası davası, yargılama sonucunda verilen cezalar ile vicdanları yaralamış, adalet duygusunu köreltmiş bir dava olarak Türk hukuk tarihinde kara bir sayfa olarak yerini almıştır. Faciada ihmali ve kusuru bulunan kamu görevlileri ile faciaya zemin hazırlayan rantçı siyasilerden mutlaka hesap sorulmalıdır. İktidara karşı sesini çıkaramayan, işçisinin hakkını savunamayan sendika anlayışı yok olmalıdır. İşçiyi köleleştiren taşeron düzeninden vazgeçilmeli, emek hak ettiği değeri almalıdır.

CHP Soma İlçe Başkanlığı olarak 13 Mayıs 2014 tarihinde kaybettiğimiz 301 madencimizi saygı ve özlemle anıyor, kederli ailelerine bir kere daha baş sağlığı diliyoruz. 301 canımızı unutmadık, unutturmayacağız!” denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!