Soma Karaelmas Gazetesi

30 Mart’ta Zafer CHP’nin Olacak

30 Mart’ta Zafer CHP’nin Olacak
1.603 views
16 Kasım 2013 - 8:06

CHP Soma İlçe Yönetimi Maden İş Sendikasını ziyaret etti. Ziyarette madencilik sektöründe yaşanan olaylar değerlendirildi. CHP İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu ‘Soma’nın son zamanlarda yaşanan olaylar nedeni ile Soma negatif bir biçimde geldi. Ocağın kapatılıyor olması doğru bir karar’ dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Soma Belediye Başkan Adayı Bahri Yılmaz ve yönetim tarafından nezaket ziyaretleri devam ediyor. Maden İş Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Yönetimini ziyaret eden CHP yönetimi, Başkan Tamer Küçükgençay ile bir araya geldi.
Küçükgençay ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek ‘Soma siyaseti düzgün yapamıyor. Öz eleştiri yaparsak bizde sendikacılıkta çok iyi olduğumuzu söyleyemeyiz. En büyük sivil toplum örgütlerinden biriyiz. SEAŞ ve ELİ gibi iki büyük kuruma sahibiz. Ancak Soma’nın bir çok alanda eksik olduğunu hepimiz biliyoruz. Sosyal anlamda artıları olmayan bir yer. Yaşam kalitesini bir türlü arttıramadık. Sadece çalışılabilir olması ile ilgili gelişme süreci devam ediyor. Oda istedikleri an bozulacak gibidir. Belediyecilik üzerine konuşursak bu seçimlerde kim kazanırsa kazansın o arkadaşın hepimiz arkasında durarak Soma’nın daha iyi yerlere gelmesi için tuğlasının üzerine bir tuğla daha koymak için büyük destek vermek zorundayız. Yarış demokratik bir yarış. Herkes her türlü çalışmasını normal şartlarda yapabilir. Balıkesir’e ve İzmir’e uç bir sınır Manisa’nın ise çok uzağındayız. En basitinden baktığımızda ise Balıkesir Soma arasındaki yolun yapılamaması ikilem taşıyor. Bu siyaseti doğru kullanamadığımızın en önemli göstergesi. Soma’nın yaşanabilir bir hale dönüştürülmesi lazım. Biz 4.300 üyeden 13 bin üyeye sayımızı çıkarttık. Sendika büyürken biz acaba büyüyor muyuz bunu düşünüyorum. Biz buraya bir şeyler katarsak bunu ispatlama şansımız olur. Bizim Soma’ya baktığımızda kömür ülkenin neresinde olursa olsun çıkmak zorunda ve çıkarılmalıdır. ÇED yasasına uygun doğa ile ilgili tüm önlemleri alınmış, çalıştırdığı insanlara saygı duyan yani iş sağlığı ve güvenliği sonuna kadar dikkat eden her türlü firma biz tarafından desteklenir. Bunu belirtmek isterim’ dedi.
CHP İlçe Başkanı Murat Bayramoğlu ise yaptığı açıklamasında ‘Burası Maden iş olunca konu güncel olarak Uyar Madencilik’ten açıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Özel madenciliğe, Yeraltı üretimin özel madenler tarafından yapılmasına kesinlikle karşı değildir. Karşı olduğumuz kurumsallaşamayan, kuralsız bir şekilde zaman zaman siyasiler tarafından korunduğu kollandığı gündeme gelen, işçilerimizin yaşam haklarını gözetmeyen, işçi sağlığı ve güvenliği konularını önemsemeyen işletmelerin Soma’da üretim yapması kesinlikle kabul edilemez. Pek çok arkadaşımız ne yazık ki yaşamını kaybetti bu madende, Soma negatif bir şekilde Türkiye gündemine geldi. Biz kesinlikle memnun değiliz. Soma’nın işçilere kucak açan insanlara hizmet veren yaptığı üretim ile gündemde kalmasını isteyen bir partiyiz. Bu madenin kapatılıyor olması geç ama doğru bir karardır. Bu işletmeciliğe saha verilmesinin yanlış olduğunu sorunun işletmecilik yapan kişinin zihniyetinden kaynaklandığını düşünmekteyiz. Kurumsallaşmasını tamamlamış, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konularını en önemli konu haline getirerek üretim yapan diğer iki madenimizin bu anlayışına saygı duyuyoruz. Dilerim ki uzun yıllar bu üretim şansını yakalar ve devam ederler. Bizim madenciliğe yaklaşımımız budur. Önümüzdeki günlerde işçi kardeşlerimizi kucaklayarak AKP’nin 2003 yılında çıkardığı taşeron çalıştırma yasasının Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gelir gelmez kaldırılacağını bir kez daha tekrarlıyorum. AKP ile Cumhuriyet Halk Partisi arasındaki fark bu kadar nettir. Gece ile gündüz kadar bellidir. Adayımız Bahri Yılmaz ile esnaf ve ev ziyaretlerimize devam edeceğiz. İnşallah önümüzdeki 30 Mart günü zafer CHP’nin olacaktır.dedi.
CHP Belediye Başkan Adayı Bahri Yılmaz ‘CHP kurulduğu günden bu yana salt devletçi bir politika izlememiştir. Tam tersi karma bir ekonomi politikası izlemiştir. Hem devletçilik hem de özel sektörü eşit zamanlı geliştirmek için mücadele vermiştir. Bugün devletin elindeki kurumların tamamı yok ediliyor. Devlet kral çıplak politikasına doğru gelmeye başlamış durumda. Bunları asla göz ardı edemeyiz. Soma’ya bakarsak iş sağlığı ve güvenliğini yerine getirmiş olan tüm özel sektör kuruluşlarının kurumsallaşmış olanların tamamen yoluna devam etmesinden yana bir tavrımız var. Ancak devletin elindeki kurumların daha fazla hırpalanmaması ve daha iyileştirilerek yine ekonominin öncülüğünü yapmaya devam etmesi gerektiğinin altını çizmek isterim. Mevcut kurumlar bizlere yetmiyor. İstihdam alanlarına ihtiyacımız var. Gençlerimiz kaderleri ile baş başa yaşamaya devam ediyor. Bu gerçek önümüzdeki durmaya devam ediyor. İktidarda kim olursa olsun bu ülkede yaşayanlara çalışma yaşına geldiği andan itibaren istihdam etmekle yükümlüdür. Bu gerçeğe asla unutmayalım. Üretimden yana bir partiyiz. İktidara geldiğimiz andan itibaren Üretimin bütün alanlarını harekete geçirerek ülkede yaşayan tüm vatandaşlarımızın üretime katılmış olduğu günü görmek için canla başla çalışıyoruz.’dedi.

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!