Soma Karaelmas Gazetesi

29 Ekim Dünya İnme Günü

29 Ekim Dünya İnme Günü
753 views
31 Ekim 2017 - 6:45

Soma İlçe Sağlık Müdürlüğü 29 Ekim Dünya İnme Günü ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Soma İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle; “İnmeye yol açan risk faktörleri ve inmenin belirtileri hakkında farkındalık çalışmaları yürütülmesi amacıyla her yıl 29 Ekim Dünya İnme Günü olarak kutlanmaktadır.

İnmede kalp krizinde olduğu gibi, kan akımı kesildiği için oksijen ve besleyici maddeler beyine ulaşamaz. Beyin dokusunda hasara yol açar ve bu durum inme olarak adlandırılmaktadır. Sigara kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite inme oluşumunda en önemli risk faktörleri arasındadır. Bu risk faktörleri diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.

İnme, akut olarak meydana çıkan ve çok hızlı müdahale edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Bu yüzden belirtilerin toplum tarafından tanınması tedavide zaman kaybını önlemektedir.

İnme ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı gibi belirtilerle meydana çıkmaktadır. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilmektedir.

İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman ilerleyebileceği göz önünde bulundurularak çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Tütün ve alkol kullanımından uzak durulması, sigara dumanına maruz kalınmaması, günde en ez 30 dakika fiziksel aktivite yapılması, diyette yağ, şeker ve tuz miktarının azaltılması, gün içerisinde tüketilen besin gruplarına dikkat edilmesi ve doktor önerilerine uyulması inme riskini azaltma konusunda oldukça önemlidir. “

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!