Soma Karaelmas Gazetesi

28 İşçinin İşine Son Verildi

28 İşçinin İşine Son Verildi
2.046 views
20 Kasım 2014 - 8:22

13 Mayıs’ta yaşanan maden faciası sonrasında Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’ye ait Işıklar maden ocağında çalışan 28 işçinin bu gün itibariyle işine son verildiği öğrenildi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası ege Bölgesi 3 Nolu Şube Müteşebbis Heyeti Başkanı Cafer Bülbül işçilerin işten çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Heyet Başkanı Cafer Bülbül, “ Sendikamız Soma Kömür İşletmeleri A.Ş ile örgütlüdür. Bugün gündüz vardiyasına giden işçi arkadaşlarımız Soma Kömür İşletmeleri’ne bağlı olan Işıklar Ocağına 8 kilometre kala otobüsten indirilip şirketin avukatları tarafından bu arkadaşlar evlerine gönderilmiş. Yaptıkları açıklamada ise 10 gün içerisinde kendilerine tebligat ulaşacağını söylenmiş. Aldığımız bilgiye göre bugün itibari ile 28 işçi arkadaşımız işten çıkarılmış ve işçi çıkışlarının 3 gün daha devam edeceği söyleniyor” dedi.

Cafer Bülbül, “Şimdiye Kadar yaptığımız açıklamalarda hep değerli arkadaşlarım olarak kaleme almıştım. Ama üzülerek belirtmek isterim ki 13 Mayıs tarihinde ki faciadan sonra geçen sürede madencinin emekçinin değerinin olmadığını üzülerek belirtmek isterim. Yıllardır redevans ve hizmet alımı altında devlet ve soma aş işçi arkadaşlarımın sırtından az ödeyerek çok kazanma politikası ile üretim yaptırıldı.13 Mayısa taki faciadan sonra devlet yetkilileri çıkıp defalarca kimse mağdur edilmeyecek dedi. Biz ise devletten mağduriyet değil yeni projeler ve işçi sağlığı iş güvenliği uygun ocaklarda çalışmak ve emeğimizin karşılığını alarak hayatımızı kazanmak istiyoruz.

Soma kömür AŞ ışıklar ocağında hiçbir açıklama yapılmadan işçi çıkışları başlamıştır. Ve şirket yetkililerinden yapılan açıklamalar ise bu çıkışların devam edeceği yönündedir. Biz olay gününden beri hep şunu söylüyoruz devlet alternatif proje üretmeli yeni sahalar açmalı dedik. Geçtiğimiz günlerde enerji bakanı sayın Taner yıldız gerekirse atabacası ve eynezi kapatıp buradaki işçiyi diğer şirketlerde iş imkanı sağlarız dedi. Biz sayın Taner yıldıza soruyoruz; imbat ve Demirexport şirketinde kaç işçiye istihdam sağlaya bilirsiniz. Biz size söyleyelim; bu şirket ihtiyacı olan işçiyi alacak. Ve yine soruyoruz işsiz kalan işçiler için ne yapmayı düşünüyorsunuz. Bizim önerim ise ivedilikle yeni sahalar ve yeni projeleri hayata geçirip işçi arkadaşlarımıza iş imkânı sağlamak. İşçi arkadaşlarım işkur’dan işsizlik maaşı değil çalışarak üreterek maaş almak istiyor. Devlet olarak önümüzdeki zor günleri aşmanızı temenni ediyoruz. Buradaki belirsizliği bir an önce sonlandırmanızı bekliyoruz” dedi.

Sabah maden ocağına gitmek için otobüslere bindiklerini ve maden ocağına 8 kilometre kala güvenlikçiler tarafından indirildiklerini belirten Maden işçilerinden Murat Kopar, “ bize yapılan açıklamada şirketin avukatlar birliği tarafından yapılan tahkikata, “sizin iş hakkınız fes edildi” dediler. Fakat bize hiçbir gerekçe gösterilmedi. Bize herhangi bir resmi evrak üzerinde bir işlem yapılmadı ve yaptırılmadı. Biz hakkımızı arıyoruz, hakkımızı istiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!