Soma Karaelmas Gazetesi

‘2015 Engellilerin Farkındalık Yılı Olsun’

‘2015 Engellilerin Farkındalık Yılı Olsun’
1.449 views
04 Aralık 2014 - 8:45

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Soma’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kutlamalarda engelsiz bir yaşam isteyen tüm engelliler 2015 yılının Engellilerin farkındalık yılı olmasını istediklerini belittiler.

3 Aralık Dünya Engelliler günü programı Beşyol’dan Cengiz Topel Meydanı’na kadar süren Engelli Yürüyüşü ile başladı.Kutlamalara Kaymakam M. Bahattin Atçı, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Ali Tulup, Sabır Tuna, kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Cengiz Topel Meydanında çelenk sunumuyla devam eden programda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Programda Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Cihan Yavuz yaptığı konuşmasında ‘2015 yılının Engellilerimiz için farkındalık yılı olmasını istiyoruz. Engellilerin talepleri bir güne sığdırılamayacak kadar geniştir. 3 Aralık günü engellilerin taleplerini dile getirdikleri sorunlarına çözüm aradıkları günlerdir. Son yıllarda Sivil toplum kuruluşlarının destekleri, Siyasi partilerin açık desteği ile engelli vatandaşlarımızın istekleri doğrultusunda yasalar çıkartılmaya başlamaktadır. Bizim için önemli olan niyet ve adımlardır. Bizler için bu ümit vericidir. Empati eksikliği, doğru bilgi eksikliği ile amaçlandığı biçimde hayata geçirilmemektedir. Toplumun engelli konusunda yeterli duyarlılığa farkındalığa sahip olmaması hissedilmektedir. Engelsiz bir Türkiye için 9 milyon engelli vatandaşımızın sesine kulak verilmesini istiyoruz.’dedi.

Engelli gençler tarafından dilek balonları gökyüzüne bırakıldı. Murat Çakmak tüm engelliler adına bulunduğu dilekte ‘ Engelsiz bir yaşam istiyoruz’dedi.

Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Suudi Arslan ise konuşmasına ‘Engelliler günü dolayısı ile çeşitli etkinlikler yapılıyor. Böyle durumda engellilerin sorunları tartışılır, üretken bireyler olarak topluma katılımlarının sağlanması hepimizin dileğidir. Engellilerin yaşadığı sorunlar tüm insanların ortak sorunudur. Engelli insanlar da bizden bir parçadır. Engeli olmasının diğer insanlar gibi yaşaması için bir engel teşkil etmemektedir. Dünya Engelliler gününde yaşanan bütün sorunların çözüme kavuşturulması temennisi ile tüm engelli kardeşlerimizi kucaklıyorum’dedi.

Kaymakam Bahattin Atçı ise konuşmasına ‘Sayısı ülkemizde maalesef yüksek olan engelli kardeşlerimizin sorunlarını ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirmek için bir aradayız. Engelli park yerlerine araçlar park ediyoruz. Vatandaşlarımızın bu engelli kardeşlerimizin haklarına riayet etmelerini istiyorum. Bizim ilçemizde rehabilitasyon merkezimiz, iş eğitim uygulama okulumuz bulunuyor. Lise çağındaki öğrencilerimiz farklı bir okulda eğitim görüyorlar. Yakın bir zamanda ihalesi yapılacak binamız ile çok güel bir iş eğitim uygulama okulumuz olacak. Bunun yapılması için çaba içerisindeyiz. Ödenek geldi ancak ihalesi tamamlanamadı. Önümüzdeki döneme yetişebilmesi i.çin bekliyoruz. Kabası biten binamız ile ödeneği geldi. Okulumuz yakın zamanda ihalesi yapılarak hizmete sunulacak. Bugünün  Engelli ailelerin sorunlarına deva olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum’dedi.

Geçtiğimiz ay vefat eden Cam Kemik Hastası Nazlı Yılmaz’a ait ‘Üzülme’ adlı şiir engelli arkadaşı Ayşe Saygılı tarafından okundu. Engelliler tarafından hazırlanan taekwondo gösterisi ile program sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!