https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

ResimLink - Resim Yükle

200 Kilo Kaçak Et Yakalandı

200 Kilo Kaçak Et Yakalandı
5.412 views
16 Şubat 2016 - 8:58

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fuat Uzun’un açıklamalarına Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene cevap verdi. Ergene Mezbahanın kapanmasının ardından Soma’da 200 kilo kaçak et tesbit edildiğini belirtti.

 

Soma Mezbahasının 2012 yılında modernleştirmediği için kapatıldığını belirten Uzun’un basın açıklamasına Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene cevap verdi. 2016 yılına kadar Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığının süreyi uzattığını dile getiren Belediye Başkanı Hasan Ergene biz Manisa Büyükşehir Belediyesine devretmeden önce %80 oranında yapılandırmayı tamamlamıştık’dedi.

‘İmkansızlıklara Rağmen 40 Sene İşlettik’

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fuat Uzun’un açıklamalarına cevap veren Ergene ‘Soma Mezbahası kapalı Büyükşehir’in sistemi ise çökmüş durumdadır. 40 senedir Soma Belediyesinin işlettiği mezbahaneyi kapatan belediye olarak tarihe geçtiler bu ayıp ta onlara yeter. İlçe Belediyesinin bütün imkansızlıklara rağmen 40 sene işlettiği, taş üzerine taş koyduğu, her geçen gün yenilemek için para döktüğü mezbahayı biz kar amacı gütmeden işlettik. Halk sağlığını ön plana almıştık. Ama bunlar 3 ay dayanamadılar kapattılar. 100 bin nüfuslu şehri mezbahasız bıraktılar. 5 bin nüfuslu Sarıbeyler kadar olamadık. Somalı kasaplar hayvanlarını Sarıbeyler’de kestirip geliyorlar. Soma Belediyesi mezbahanesinin yarı imkanı dahi olmayan Sarıbeyler mezbahası çalışıyor 100 bin nüfuslu Soma Mezbahası çalışmıyor. Hiçbir Belediye devredeceği mezbahaya bu kadar yatırım yapmaz. Biz tek tek kalem kalem yaptığımız çalışmaları yazdık. Bunları okusunlar ve utansınlar. Soma Belediyesi kıt imkanlarla modernizasyonun %80’ini tamamlamıştı. Gıda güvencesi sertifikamızı da almıştık. Bu sertifika gıda üretim tesislerinde gıdanın hijyenik üretildiğinin isbatı olan ISO belgesidir ‘dedi.

‘200 Kilo Kaçak Et Yakaladık’

Mezbahanın kapanması ile birlikte kaçak kesimlerin yapılmaya başlandığını ifade eden Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘ Manisa Büyükşehir Belediyesi Soma’ya 250-300 bin TL’lik yatırımı çok gördü. Kiraya verelim kurtulalım diye düşündü. Gelinen noktada ise 200 kilonun üzerinde kaçak et yakaladık. Kasaplarda yapılan denetimlerde 200 kilonun üzerinde kaçak et tesbit ettik. Ne yediğimizi bilmiyoruz. Bu hayvanlar sağlıklı mı hastalıklı mı veteriner kontrolünde mi kesildi hiçbir şey bilmiyoruz. Sağda solda her yerde kaçak et kesimi yapılıyor. Bu dürüst çalışan kasaba da haksızlıktır. Kurallara uygun kesim yapan kasap ile nerede kestiği belli olmayan kasap arasında haksız rekabet oluşuyor. Halk sağlığını da hafife almak, halk sağlığı ile oynamaktır. Bu büyük sorumluluktur, gereken ne ise bir an önce yapmalıdırlar. Soma halkını ve kasapları mağdur etmesinler. Bütün yatırımların bir çoğunu Soma Belediyesi olarak tamamladık. Aradan 2 sene geçmiş hala Soma Belediyesini suçlamaya devam ediyorlar. 2 senedir naptın diye sorarlar. Soma’ya kaç kuruşluk yatırım yapmışlar? Soma’da hangi şartı iyileştirdiler? Bunun hesabını sormamız lazım. İnsanları aptal yerine koymasınlar. Büyükşehir’in bu kadar imkanları dev bütçeleri ile 250-300 bin TL’lik  bir yatırımı yerine getirmemeleri Soma’yı hafife almalarının bir göstergesidir.’dedi.

‘Sorumluluktan Kaçtılar’

Soma Mezbahasının 2012 yılında modernleştirmediği için kapatıldığını belirten Uzun’un açıklamalarına da cevap veren Ergene ‘ Bizde kalsaydı bu eksikler giderilirdi. Bakanlık süre uzatımına gitmişti. Belediye eli ile işletiliyor olsaydı hiçbir aksaklık olmazdı. Büyükşehir Belediyesi eli ile işletilme kararı verilseydi hiçbir aksaklık olmadan hizmet sürdürülürdü. 2016 Haziran ayına kadar uzatıldı. Süre yetmezse Bakanlık tekrar süre uzatımına gider. Şartlar daha iyiye giderilmesi için yapılan çalışmalar. Soma Belediyesi yapmadı diye işten sıyrılmaya çalışmak çok komik bir durumdur. 2012 yılında ilan edilmişti. Son güne kadar da modernizasyonu yapmaya devam ettik. Büyükşehir bürokratları gibi bir elimiz yağda bir elimiz balda belediyecilik yapmıyoruz. Biz ilçe belediyesiyiz elimizdeki imkanları paylaştırarak hizmet yürütüyoruz. %80 tamamlamışız. Çalışmaya engel bir durumda söz konusu değil. Soma Belediyesinden kazanç elde edemeyecekleri için kapatıldı. Soma Belediyesi 40 sene işletti zarar etti ama halk sağlığını korumak için. Ama Büyükşehir Belediyesi olarak bunu göze alamadılar önce zarar ediyor deyip işletemediler sonra da kapattılar. Sorumluluktan kaçtılar. Hayvandan insana geçen 100’ün üzerinde hastalık var. 2 veteriner kontrolünde çalışma yapılıyordu. Mezbahanede çalışan arkadaşlarımızda ayrıldı. 40 yıllık tecrübeyi de katlettiler. Eğitimli personelimizi de kaybettik.’dedi.

‘Devredilmeden Önce Yapılanlar’

Büyükşehir Belediyesine devredilmeden önce yapılan modernizasyon çalışmalarını anlatan Belediye Başkanı Hasan Ergene ‘1-Büyükbaş hayvan işleme platformu CR6 (krom) malzemelerden yapılmıştır.

2-İşkembe çıkarma platformu CR6 (krom) malzemelerden imal edilmiştir.

3-Soğuk hava ünitesi komple yenilenmiştir.(yan yüzeyler tecnopan, havaimonoray hattı daldırma galvaniz,tavanlar plastik,tabanlar ise efoksi malzeme ile

kaplanmış, kapısı değiştirilmiş soğutucu motorlar paket sisteme dönüştürülmüştür. Soğutucu fanlar yenilenmiştir.)

4-Şüpheli hayvan kesim odası ve soğuk hava ünitesi oluşturulmuştur.(krom malzeme ve plastik malzeme kullanılmıştır)

5-Pnömatik çalışan (hava ile) büyükbaş hayvan devirme kabini yaptırılmıştır.(daldırma galvaniz malzemeden)

6-Kesim hattı aynı anda 25 büyükbaş hayvan kesilebilecek boyutta uzatılmıştır.

7-Tüm eski fayanslar yenileri ile değiştirilmiştir. (yan yüzeyler)

8-Açık kanal vaziyetinde olan tüm kısımlar  kapalı süzgeçli  ve ızgaralı haline dönüştürülmüştür.(krom ve daldırma galveniz malzeme )

9-Tüm mezbahane kesim hattı( büyük ve küçük baş hayvan dahil)efoksi denilen bir malzeme ile katlanmıştır.(4 kat ısıya ,kimyasallara dayanıklı, bakteri üretmeyen malzeme)

10-Et nakil aracımız frigolu olan kasa kısmı yıprandığından komple yenisi yapılmıştır.

11-Canlı hayvan padoklarımız bilhassa kurbanlık hayvanların kesimi amacı ile büyütülmüştür.Kapalı hayvan padoklarına otomatik suluklar yerleştirilmiştir.

12-Alçak  olan hayvan  kesim hatları yükseltikerek kesilen hayvanların karkaslarının yere temasları engellenmiştir.

13-Ekonomik  ömrü dolmuş olan hava kompresöre yenilenmiştir.(Akuple tip)

14-Büyük baş hayvan kesim hattının tavanları komple şeffaf ve boyalı galveniz trapez saç malzeme ile yenilenmiştir.

15-2 adet ayaktan kumandalı sıcak ve soğuk su akıtan krom malzemeden lavabo yaptırılmıştır.(CR6)

16- 3 adet paslanmaz sadakat taşıma arabası yaptırılmıştır.(krom CR6)

17- 1 adet büyük boy bıçak sterilizatör yaptırılmıştır.(CR6 krom malzeme )

18-Deri yüzme makinesi motor kısmı yenilemiştir.

19-Eskiyen atık römorku yenilenmiştir.

20-İşkembe içeriği taşıma bandı yenilenmiştir.’dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

AyakkabıBot ve çizmeGünlük ayakkabıBot ayakkabı modelleriÇizme ayakkabıTerlik ayakkabıSandaletBabetSpor ayakkabıTopuklu ayakkabı

error: Content is protected !!