Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

20 Aileye Ev Hediye Edilecek

20 Aileye Ev Hediye Edilecek
2.010 views
14 Temmuz 2014 - 7:43

Soma Kaymakamı Atçı: ”Hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine yapılacak kura çekimi ile 20 ev hediye edilecek”
Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, maden faciasında hayatını kaybeden 301 işçinin ailelerine yaptırılacak konutlar dışında, kura çekimi ile 20 aileye ev hediye edileceğini bildirdi.
Kaymakam Atçı, yaptığı açıklamada, facianın ardından ailelere destek olmak amacıyla Türkiye’nin her yerinden çeşitli yardımların geldiğini ve gelmeye devam ettiğini, maddi yardımların işçi ailelerine yönelik projeleri yürüten AFAD Başkanlığı’nda toplandığını belirtti. Hayatını kaybeden maden işçilerinin ailesine AFAD Başkanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında 301 konut yapılacağını hatırlatan Kaymakam Atçı, ayrıca Beşiktaş Belediyesi’nin de madenci ailelerine konut yapma talebini yazı olarak kendilerine ilettiğini bildirdi.
Belediye yetkililerinin kendilerine ulaşarak, konut yaptırmak yerine buldukları hazır konutları satın almak istedikleri yönünde görüşlerini ilettiklerini ifade eden Atçı, “Beşiktaş Belediyesi başkan yardımcısı ile meclis üyeleri 2 gün önce ilçemize geldiler, görüşmelerini yaptılar. İlk etapta 20 konutu satın aldılar. Bu konutların kura çekiminin Kadir Gecesi’nde ilçemizde verilecek bir iftar yemeği ardından gerçekleştirilmesini kararlaştırdık. Satın alınan 20 konut, maden kazasında hayatını kaybeden 301 aile arasında kura çekimi yapılarak teslim edilecek” diye konuştu.
Konunun sevindirici bir gelişme olduğunu vurgulayan Kaymakam Atçı, Beşiktaş Belediye Başkanı ve projeye katkı sunan, destek veren herkese Soma halkı adına teşekkür ettiklerini dile getirdi.
  TOKİ’nin Yapacağı 301 Konut
AFAD’ın işçi ailelerine konut yapımıyla ilgili olarak sürdürülen çalışmalarla ilgili de bilgi veren Kaymakam Atçı, tespit edilen 2 ayrı arazide jeolojik etüt çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirtti.
Arsaların birinin mevcut TOKİ konutlarının yanında, diğerinin ise Ege Linyit İşletmeleri’nin (ELİ) yanındaki okul bitişiğinde olduğunu hatırlatan Atçı, bu arsalardan birinde karar kılınacağını, ancak proje içerisinde okul yer alması nedeniyle TOKİ konutları yanına arazinin daha uygun olduğu görüşünü bildireceklerini vurguladı.
Konutların yapılacağı arsanın belirlenmesinin ardından diğer arsa için de proje hazırlayacaklarını anlatan Kaymakam Atçı, “Oraya Yükseokul bünyesinde bir Madenci Eğitim Merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. İnşallah madencilere eğitim bu yüksekokul bünyesinde verilecek. Ayrıca bir öğrenci yurdu projemiz var. Bu konular yer tespitinden sonra netleşecek” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
     “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!