Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

151 Kişinin Jübilesi Yapıldı

151 Kişinin Jübilesi Yapıldı
1.991 views
14 Ocak 2014 - 6:49

Toplu İş Sözleşmesi gereği Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Müessese Müdürlüğü’nde 15 yılını dolduran 151 kişinin jübilesi yapıldı.
ELİ ve Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Soma Şubesi işbirliği ile ELİ’de 15 yılını dolduran 151 kişi için yemek düzenlendi. ELİ Sosyal Tesislerinde düzenlenen yemeğe Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, Maden İş Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri H. Hüseyin Yıldız, Maden İş Sendikası Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay ve Yönetim Kurulu, Turgutalp Belediye Başkanı Ali Tulup, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve çok sayıda madenci eşleri ile birlikte katıldı.
Gece de konuşma yapan Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, “Öncelikle E.L.İ. Müessesesinde 15 yılını dolduran işçi arkadaşlarımızın Jübile töreninin hazırlanmasında emeği geçen   herkese teşekkür ediyorum.
Çalışmakta olduğunuz  Ege Linyitleri Müessesesi  hem T.K.İ’nin hem ülkemizin en önemli kurumlarından birisidir. Soma havzamızda yıllık 15 milyon tüvenan bazda kömür üretimi gerçekleşmektedir.
Bu üretimi, kamu ve özel sektörlerde istihdam edilen 13 bin Maden İşçisi gerçekleştirmektedir. Sizlerin fedakarca çalışması ülkemizin yüzünü güldürmektedir.
Değerli arkadaşlar;
Bizim sendika olarak örgütlü olduğumuz iş yerlerimize eşit, adil ve aynı hassasiyette yaklaşma çabamız sürecektir.  Hangi örgütlü olduğumuz iş yerinde sorun varsa oraya yoğunlaşıp çözmeye çalışıyoruz.
E.L.İ. sadece bizim için değil, Soma’mız için çok önemli bir konuma sahip ve bu bilinçle hareket ediyoruz. Burada da bütün dengeler  E.L.İ.  üzerine kurulu,  yani  Müessesemiz  özel sektör çalışanları içinde çok önem arz ediyor.
Kamu çalışanı siz üyelerimizin iş yerindeki sorunlarına baktığımızda; prim, lojman, giyim, yemek, toplu iş sözleşmesi vesaire bunları çoğaltabiliriz. Bu sorunlar zaman , zaman çok iyi konuma gelebilir, bazen de istediğiniz seviyede olmayabilir.  Bu geçici bir durumdur ve bu sorunlar çözülebilir sorunlardır.
Ama en önemlisi Açık Ocakların Kamu E.L.İ. ile üretimine  devam etmesidir. Şunu bilin Açık Ocaklar E.L.İ. demektir. E.L.İ.’nin açık ocaklar üretimine devam etmesi için şube olarak her şeyi yapmaya  hazırız.
Aramıza 237 yeni işçi arkadaşımız katılacak. Daha sonra da 55 kişi. Bu genç arkadaşlarımızın da E.L.İ.’den emekli oluncaya kadar çalışmasını sağlamalıyız. Görüşümüz bu. Bunuda sağladığımız sürece şubemiz başarılıdır.
E.L.İ.’ye yatırım yapılması ve işçi alımındaki gayretlerinden dolayı da Sayın  Müessese  Müdürümüz , Hakkı  Duran  ve  Yardımcılarına sizler adına teşekkür ediyorum.
Sendika olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya, sizlere bir şeyler kazandırmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 13 bin Maden İşçisinin hak ve menfaatlerini galiştirmeye gayret ediyoruz. Genel Merkezimizin almış olduğu bütün eylem kararlarını uygulayıp en iyi katılımı yapmaya çalışıyoruz.
Şubemizin örgütlü olduğu iş yerlerinden temsilci seminerine,  530 işçi arkadaşımızı götürdük.  İzmir Bornova’ya açılmasında emeğimiz olan misafirhanemizde hem üyelerimizin hem de  yakınlarınızın kalmasını sağladık.
Tek hedefimiz 13 bin üyeye ulaşan şubemizin saygınlığını arttırmak. Bunun da kamu özel sektör ayrımı yapmadan  başarılacağını biliyoruz. Bütün Maden İşçileri değerlidir. Hangi iş yerinde çalıştığının önemi yoktur.  Önemli  olan işçilerimizin güvenle yarınlara bakabilmeleridir.
Birlikte hareket etmek zorundayız. Bu birliktelikle üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey olamaz.Bu anlamlı geceye katılan herkese çok teşekkür ediyorum. 15 yılını dolduran siz işçi kardeşlerime de kazasız,  belasız,  sağlıkla emekliliğinizi tamamlayıncaya  kadar çalışma hayatı diliyorum” dedi.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Vedat Ünal yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Ben sizlerin içinden çıkmış birisi olarak bir sınıf kardeşiniz olarak bu önemli günde sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum. Sizler ülkemiz Maden Enerji Sektörü’nün en önemli işletmelerinden birisinde bir kamu işletmesinde 15 çalışma yılınızı doldurdunuz. Bu bakımdan sizleri kutluyorum. Bu ülkede yaşamış bir yurttaş olarak maden ve enerji üretimine sağladığımız katkı için sizlere içtenlikle teşekkür ediyorum. Sizler ülkemizde etkinliği kapsamı istihdam kapasitesi sürekli azalan kamu sektöründe çalışıyorsunuz. Emek nerede üretime katsı sağlarlarsa sağlasın değeri kutsaldır. Ülke ekonomisine, enerjisine ,sanayisine ister özel sektöre işletmesi isterse kamu işletmesi olarak üretim yapsın, yaptığı iş kutsaldır. Ancak bir noktanın altını hassasiyet ile çizmek istiyorum. Kim ne derse desin bu ülkede bir çok sektörde kamu isletmeleri beşeri ve mali birikimin işletme kültürünün oluşmasına öncülük etmiştir. Sayısı azalsa yine bir kısım sektörlerde kamu işletmelerinin bu işlevi devam etmektedir. Madencilik ve özellikle enerji sektörüne ham madde sağlayan kömür sektöründe kamu işletmelerinin işlevi daha farklıdır. Maden ve özellikle kömür sektöründe kamu işletmeleri her şeyden önce bu sektörün lokomotifidir. Ama aynı zamanda iş gücü ve işletme kültürünün oluşması açısından da kamu işletmeleri birer okul olmuşlardır. Yine kamu işletmeleri sendikal örgütlenmenin örgütlü toplumu oluşturmanın havzaları olmuştur. Sendikal hakların iklim bulmasına imkan sağlamışlarıdır. ELİ sahasında üretim yapan özel sektör işletmelerimiz de genel olarak linyit sektörü açısından önemli bir işletme kültürü sermayesi ve birikimine sahip haline gelmişlerdir. Dolayısıyla önemli oranda istihdam sağlamışlar, sağlamaya devam etmektedir. Bu nedenle ELİ’nin güçlü ve etkin bir kamu işletmesi olarak çalışmasına üretimine devam etmesi çeşitli politikalar ile zayıflatılmaması çok büyük önem taşımaktadır” dedi.
Daha sonra söz alan Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene, “Somamızın çok önemli kuruluşlarından ve Manisa da her yıl düzenlenen vergi rekortmenleri sırasında birinciliği kimseye kaptırmayan ELİ müessese müdürlüğü bizlerinde en çok önem verdiği ve taktir ettiği büyük bir kuruluş. Sizlerde bu kuruluşta çalışarak 15 yılınızı tamamladınız. Sendika ile işletmenin almış olduğu bir karar ile bugün bir araya gelerek aileleriniz ile bir araya gelerek güzel bir ortam oluşturdunuz. Bu akşam alacağınız plaketler sizlerin işletme ve sendika tarafından ne kadar sevildiğinizin bir göstergesidir. Yerin yüzlerce metre altından çıkarttığınız karaelması Türkiye ekonomisine kazandırdığınız içinde sizlere teşekkür ediyorum. Somamızda son yıllarda yapılan değişiklikler ve çalışmalarda ELİ nin de büyük katkısı var. Bizlerin görevi somamızı gözle görülür ve herkesin yaşanabilecek bir ilçe konumuna getirmektir. Siz madenci arkadaşlarımızın bu anlamlı gecesinin en içten dilekleri ile kutluyor ve sizlerle gurur duyuyorum” dedi.
ELİ Müessese Müdürü Hakkı Duran, “işletmemizin sendika ile toplu iş sözleşmesi gereği almış olduğu karar neticesinde siz arkadaşlarıma plaket ve saat veriyoruz. Aslında sizler bu tür hediyelerin daha büyüğüne ve daha anlamlısına laiksiniz. Burada aileleriniz ile beraber mutlu bir tablo oluşturdunuz. Madencilik dünyanın en zor iş kollarından birisidir. Çalışmalar esnasında bazı arkadaşlarımızı kaybettik, onlara da Allah’tan rahmet diliyoruz. Sizler 15 yıl önce bu işletmede işe başladınız. Zaman su gibi aktı. Şimdi yeni arkadaşlarımız bu ayın 15 inde işletmeye giriyorlar. Onlarda zamanı gelince sizin gibi ödül alacaklar. 237 yeni arkadaşımızın yanı sıra 55 kişi daha ELİ kadrosuna katılacak. Bu yeni arkadaşlarımızın da katılması ile ELİ ordusu güçlenecek ben bu geceye katılan madenci arkadaşlarıma ve eşlerine hoş geldin diyor ve nice 15 yıllar diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından 151 kişiye plaket ve saat takdim edildi. Geceye katılanlar müzik eşliğinde doyasıya eğlendi.

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
  “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!