https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

15 Milyon TL’ye 2.311 Konutu Isıtacağız

15 Milyon TL’ye 2.311 Konutu Isıtacağız
1.354 views
30 Eylül 2015 - 10:11

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş Soma’da yerel basın ile bir araya gelerek Soma’da yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi. Memiş Bölgesel Isıtma Sistemi ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Bölge Isıtma Sistemiyle 2 bin 311 Hane Isınacak
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Soma’da yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Bölge ısıtma sistemi konusunda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını anlatan Genel Sekreter Memiş, 15 milyon lira gibi bir yatırım bedeliyle yıl sonuna kadar 2 bin 311 hanenin ısıtılmasının hedeflendiğini söyledi. Memiş, Soma’daki yatırımın tamamlanmasının ardından sıranın Kırkağaç’a geleceğini de sözlerine ekledi.
Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Memiş, Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) Sosyal Tesisleri’nde Soma’da görev yapan yerel medya temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda Ulaşım Dairesi Başkanı Mümin Deniz, Manulaş Şirketi Genel Müdürü Mehmet Oluklu, Soma Koordinatörü Salih Oğuz Belgül, MHP Soma İlçe Başkanı Vedat Erdem ve SEAŞ ekibi de yer aldı. Kamuoyuna yansıyan ve Manisa Büyükşehir Belediyesi olarak düzeltme zorunluluğu hissettikleri bazı hususları paylaşmak için toplantının gerçekleştiğini belirten Genel Sekreter Halil Memiş, “Magazinsel değil gerçek, hukuki kriterlere uyan, saptırılmamış konuları sizlere aktarmak kamu görevidir. Yürütülen belediyecilik hizmetleriyle ilgili olarak yanlış anlaşılmalara neden olan açıklamaları düzeltmek mecburiyetindeyiz. Bu bizim ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzdur. Belediyeler birebir vatandaşa hizmet üreten siyasi otoriteler ile yürütülen kuruluşlardır. Bu manada bu kurumları yöneten insanlarında vatandaşa karşı en önemli sorumluluğu doğru bilgi aktarmadır” dedi.
Bölge Isıtma Sistemleri Şubat 2015’te Büyükşehir’e Geçti
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başta olmak üzere, tüm ekibi olarak bölgesel ısıtma sisteminin ne kadar önemli bir yatırım olduğunun bilincinde olduklarının altını çizen Genel Sekreter Memiş, “Bu yatırımla birebir insana dokunuyoruz. Malumunuz 6360 sayılı kanunla Manisa, Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Bu kanun birçok belediye, özel idare ve köylerin kapanmasına ve görevleri Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri arasında bölüştürdü. Manisa Valiliği bünyesinde kurulan devir, tasfiye ve paylaştırma komisyonu, merkezi ısıtma sistemlerini yaptırma görevini Büyükşehir Belediyesi’ne vermesine rağmen Soma SEAŞ kaynaklı bölge ısıtma sistemlerini Büyükşehir’e devretmeyi unutmuştur. Daha sonra 2014 yılı Ağustos ayında Soma Belediyesi bir yazıyla bu sistemin Büyükşehir Belediyesi’ne devrini istedi. Biz bu yazıya itiraz etmeden hemen neden niçin diye sormadan çalışmalara başladık. En son noktada 10 Şubat 2015 tarihinde görüşmeler sonuçlandı ve bu tarih itibariyle sistem Büyükşehir Belediyemize geçti. O tarihe kadar bu sistemin sorumluluğu Soma Belediyesi uhdesinde idi. Geç devredilmesinin sebebi ise Bölgesel Isıtma Sistemi ile alakalı olmayan 8 personelin alınmaması idi. 30 Personeli almamızı istemişti Soma Belediyesi. 30 Personelin 4-5 tanesi hariç bu sistemde çalışmamış kişilerdi. Soma Belediyesinin hiçbir yerde istihdam etmediği sürgün yemiş personellerdi. Biz 30 personelin hepsini aldık ama diğer birimlerde çalışmaya başladılar” dedi.
Soma Belediyesi’nin Yatırımı 10 Milyonun Altında
Bölge ısıtma sistemlerini Büyükşehir’e devrederken Soma Belediyesi’nin kendisine kambur olarak gördüğü birkaç işçiyi de devretmek istediğini hatırlatan Memiş, “Basına yansıyan ‘13 trilyonluk yatırım yaptık ama Büyükşehir Belediyesi bir şey yapamıyor, bunun yerine alternatif geliştirilebilir’ gibi söylemler var. Soma Belediyesi’nin devirden önce yaptığı toplam yatırım 12 milyon. Bunun 3 milyonunu Vakıfbank’tan kredi çekilmiş. Bunun 2 milyon 300 bin TL’si Büyükşehir belediyesine devredilmiştir. Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmiştir. Ayrıca 450 bin TL piyasa borcu Büyükşehir Belediyesine devredilmiş ve yine Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmiştir. Toplam 2 milyon 800 bin lira borç bize devroldu. Soma Belediyesi’nin yaptığı toplam yatırım 10 milyonun altına düşüyor. Soma Belediyesi’nin yaptığı 13 milyonluk işle bizim yapacağımız 15 milyonluk işin ne olduğunu anlatayım. 8 bin 100 abone öngörüldü ilk etapta. 2 bin 626 abonelik başvurusu alınmış. Bunların parası tahsil edilmiştir. Yatırım yaptık denilen miktarın içinde vatandaştan alınan paralarda vardır. Bunun içinde yalnızca 315 konut ısıtılabilmiş.13 milyona 315 konut ısıtılmıştır. Kalan 2 bin 311 abone değişik bölgelere dağıtılmış. Değişik bölgelerde aboneler yapılarak vatandaşların evlerine ısıtma sistemi gelmeden abonelik ücretleri tahsil edilmiştir.” diye konuştu.
Abone Olmayan Bölgede 3 Milyonluk İhale Yapılmış
Soma Belediyesi’nin seçimler öncesi yaptığı bir yatırım ihalesinden örnek veren Genel Sekreter Memiş, “Herhangi bir abonelik başvurusu olmamasına rağmen İstasyon ve Zafer mahalleleri arasında Soma Belediyesi bir ihale yaptı. İhale yapılan bölgede ne abonelik başvurusu yapılmış ne de çivi çakılmış durumdaydı. İhaleden sonra bir tek çivi bile çakılmadı. Bu ihale 2 milyon 785 bin liraya yapıldı. Bu ihaleyi biz devir aldıktan sonra olduğu gibi kabul ettik. Müteahhit firmaya abonelik alınmayan yerde değil de, diğer başvuru olan bölgelerde yapar mısın dedik ve çalışmayı başka bir bölgeye kaydırdık. 12 milyon 500 bin de ikinci etap ihaleyi katarsak, toplam 15 milyon lira. Onların 13 milyon ile ısıtabildiği 315 daire. Bizim yapacağımız çalışmayla 2 bin 311 daire ısınacak. Takdir kamuoyunundur. Şunu da sormadan geçemeyeceğim; binlerce abonelik başvurusu varken, hiç başvuru yapılmayan Zafer ve İstasyon mahallelerine neden ihale yapıldı? Bu ihaleye kim onay verdi? Tam çalışır durumda devrettik denilen ve aslında tam otomasyonlu olması gereken sistem şuanda manuel çalışıyor. Bunun neden böyle olduğunu da açıklamasını istiyoruz. Ayrıca 2 bin 626 aboneden toplanan 1 milyon 500 bin TL civarında bir bedel var. Bunun karşılığında bu abonelere hizmet götürüldü mü götürülmedi mi? Bunun da izahını istiyoruz” dedi.
Kırkağaç’a Yatırım Maliyeti 46 Milyon TL
Soma’daki yatırımın tamamlanmasının ardından Kırkağaç’ın da sisteme dahil edileceğini belirten Memiş, “Bu yatırım başlatıldığı zaman çok iyi, rantabl bir ısıtma sistemi olarak Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene tarafından basına deklare edildi. Şimdi ne oldu da Bölgesel Isıtma Sistemi yürümezse vatandaşlara doğalgaz gibi alternatif ısıtma kaynaklarına yönelebilirsiniz diye ağız değiştirdi. Bizler sivil toplum kuruluşu başkanı veya yöneticisi gibi kamuoyuna açıklama yapamayız. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde olan abonelik bedeli konusu var. Daha önce burada 100 m2’ye Bin 800 TL uygulanmış ancak 50 m2’ye de Bin800 TL uygulanmış. Biz adil olmak zorundayız. Biz burada çalışan arkadaşlarımız araştırma yaptılar. Vatandaşa kesintisiz hizmet verecek bir yatırımın 5 bin TL gibi bir abonelik bedeliyle yapılabileceğini ortaya çıkardılar. Henüz komisyon kararı dahi alınmadı. Meclis’e geldi ve görüşülme aşamasında. Soma’daki çalışma tamamlandıktan sonra sırada Kırkağaç var. Bu nasıl olacak. Bunun yatırım maliyeti 46 milyon TL. Bu konuda henüz bir karar alınmamışken, abonelik ücretinin 5 bin liraya çıkarılmış gibi söylemler yapılarak Soma şoka girdi gibi bir açıklama yapılmasını manidar buluyoruz. Uygulamaya geçen bir şey yok. Bu karar verilmiş ve abonelik ücreti 5 bin TL üzerine çıkarılmış şekilde gösterilmesi manidardır” dedi. Memiş ‘Büyükşehir Belediyesinin Soma’ya çok fazla bir şey yapmadığı söyleniyor. Çok büyük aksaklıklar var. İlçe belediyesi Büyükşehir Belediyesinin her türlü talebini yerine getiriyor deniliyor. Madenci Şehitliği ile ilgili eleştiriler geliyordu şimdi kimse takdir etmiyor.’dedi.
Soma’da Atık Su Arıtma Tesisi Neden Yok
Vatandaşların belediye başkanlarına hizmet yapmaları için oy verdiğini vurgulayan Genel Sekreter Memiş, “Soma’da bu vatandaş oyu hizmet yapsın diye verdi bu Başkan’a. Yapılan hizmeti vatandaşın gözüne sokmak, hizmet etiğiyle ne kadar bağdaşır takdiri sizlere bırakıyorum. Maden şehitliği ile ilgili bir eleştiri duyuyor musunuz kamuoyunda, hayır. Çünkü yapıldı. Yapılmadan önce bir sürü yaygara koparıldı. Büyükşehir olmadan önce Soma’da tüm temel belediyecilik hizmetlerini Soma Belediyesi yapıyordu. Peki Soma’da atık su arıtma tesisi var mı? Bu belediyenin görevi olmasına rağmen neden yapılmadı. Bunu biz yapıyoruz. Bize nasip oldu. Kurulumunu 1 yıl önce tamamladı MASKİ. Bu zamana kadar bu hizmetleri kim yapıyordu. Borular patlıyor, sular akmıyor şikayeti bu şebekeyi doğru döşemeyen belediyenin, özel idarelerin suçudur. Bunu biz mi döşedikte patlatıyoruz. Yıllardan beri yapılan ve bugün arıza veriyor diye bunun suçunu Maski’ye yüklemek insafsızlıktır. İçme suyu, kanalizasyon yenilemesi ihalesi yapıldı. Bir çok mahallemizde yenileme yapıyoruz. Zamanında düzgün yapılmadığı için. Su depoları ise ne durumdaydı, biz ne duruma getirmişiz. Fen işlerinin yürüttüğü asfaltlama çalışmaları yapılıyor.’dedi.
Yeni Otogar’ın Çatısı Çöktü
En çok sorulan soruların başında Terminal geldiğini belirten Genel Sekreter Halil Memiş ‘Terminalin daha dün çatısı çökmüş içine akıyordu. Yıllardır devam eden bir bina değil, yeni yapıldı. Çevre yolu bağlantısı yok, Çevre düzenlemesi yok. Oraya geçilecekmiş Soma Belediyesi eski otogarın olduğu yerde düzenleme yapacakmış. Geçemediğimiz için yapamıyormuş. Keşke çatısı çökmeseydi de geçseydik. Onu da biz bitirdik. Ucube bir şey ile iç içeyiz.’dedi.
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Genel Sekreter Halil Memiş Bağlantı yapılan Bölge Isıtma Sisteminin devam edeceğini, bu yıl abone yapılan ve bağlantısı tamamlanan abonelerin hemen ısınmaya başlayacağını belirtti.
Cadde Park sistemi ile ilgili düzenleme yapılacağını ve bugünden itibaren teknik hatanın düzeltileceğini ifade etti. Memiş ‘İlerleyen zamanlarda Otopark yapmak Büyükşehir’in görevidir ancak Soma Belediyesinden yer bulunduğu takdirde Kapalı Otopark yapılabilir’ dedi.
Kamyon Garajının yapıldığı yerde devam edeceğini belirten Memiş ‘Kamyon Garajı olduğu yerde yapılacak. Biz orayı hazır bulduk. İhalesi, tahsisi her şeyi yapılmış vaziyette bize teslimi yapıldı’ dedi.
Gıda Bankası yılbaşından sonra, Dershanemizde 6 Ekim’den itibaren hizmete başlayacağı ifade edildi.
Devri Tasfiye komisyonunun Belde binalarını Manisa Büyükşehir Belediyesine vermediğini ifade eden Memiş ‘Belde binalarının tamamı İlçe Belediyelere devredildi. Ayrıca İtfaiyelerin Manisa Büyükşehir Belediyesine devredilmesine rağmen itfaiye park edilecek bahçe bile bize verilmedi. Büyükşehir Belediyesi tüm Manisa’ya hizmet eden bir belediye. 300 bin Nüfusa hizmet eden bir belediye 31 Mart sabahı 1.400 bin nüfusa hizmet etmeye başladı. Bu gözden kaçırılıyor’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!