Soma Karaelmas Gazetesi

resim yükle

15 Dönümlük Saha Toprak İle Kapatılıyor

15 Dönümlük Saha Toprak İle Kapatılıyor
2.750 views
17 Ekim 2014 - 6:26

Azyak ve Uyar Madencilik tarafından lavvardan çıkan pasaların dökülmesi ile meydana gelen yangınların önüne geçilmesi için çalışma başlatıldı.

Soma Kaymakamlığı önderliğinde, Soma Belediyesi, SEAŞ, ELİ, Kamyoncular Kooperatifi tarafından pasalardan çıkan karbonmonoksit gazının çevreye yayılmaması için ekip çalışması yapıldı. Yaklaşık 1000 kamyon ile 15 dönümlük arazinin kapatılması planlanıyor. Uyar madenciliğin faaliyet gösterdiği 15 dönümlük alan toprak ile kapatılmaya başladı. Yerel imkanlar ile yapılacak olan bu işlemin 100 bin TL’ye mal olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili 15 dönümlük alan üzerinde inceleme yapan Soma Kaymakamı Bahattin Atçı yaptığı açıklamasında ‘Burada Maden işletmeciliği yapılmış. Lavvardan çıkan pasaları yıllarca buraya dökmüşler. Aşağı yukarı 15 dönümlük bir alanda bu pasa diye tabir edilen artıklarda üzerinde kömür olduğu için hava ile temas ettiğinde sürekli duman çıkarıyor. Çevrede ve bu alan üzerinde sürekli bir duman üretiliyor. Bu duman rüzgarın etkisi ile bütün ilçemizi etkisi altına alıyor. Kötü koku ve hava kirliliğine sebep oluyor. Bununla ilgili biz Belediye Başkanımız, SEAŞ Genel Müdürümüz, ELİ Müdürümüz, Kamyoncular Kooperatifi Başkanımız hep  bir araya geldik. Uzman arkadaşları göndererek inceleme yaptırdık. Çevre İl Müdürlüğünden ekipleri çağırdık, onlarda inceleme yaptılar. Netice itibari ile  burada bu duman çıkaran yerlerin toprakla örtülmesi durumunda bu dumanların kesileceği öngörüldü. Bu işlem yapılmaya başladı. Normalde bu işin söz konusu firma bu atıkları bırakan firma tarafından yapılması gerekiyordu. Ancak firmaya biz bir türlü ulaşamadık. Çevre Müdürlüğü hatta işlemde yapıyor. Valiliğimizden bir yazı çıktı. Buranın acilen mahalli imkanlar ile kapatılması yönünde bize bir talimat geldi. O yazı doğrultusunda tekrar bir toplantı yaptık. Belediye Başkanımızın, Kamyoncular Kooperatifimizin temin ettiği araçlar ile SEAŞ Genel Müdürlüğü ve ELİ Müdürlüğümüzün temin ettiği iş makinaları ile beraber el birliği içerisinde kendi imkanlarımız ile aşağıdan buraya toprak taşıyarak dumanları önlemeye çalışıyoruz.’dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!