Soma Karaelmas Gazetesi

14 bin öğrenci okullarında

14 bin öğrenci okullarında
1.083 views
02 Mart 2021 - 8:38

Soma’da Ana sınıfı, İlkokul, 8. ve 12. sınıf, Mesleki ve Teknik Eğitim ve Özel eğitim öğrencilerine yüz yüze eğitim bugünden itibaren başladı.

‘14.033 öğrenci

2 Mart’ta okullarında’

2 Mart’ta Soma’da tüm okullar kapılarını öğrencilerine açtı. Yarıyıl tatilinin bitmesinin ardından yüz yüze eğitime geçiş uygulamaları kapsamında ilk olarak 15 Şubat’ta resmi ve özel ana okullarımız ile birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan 5 köy okulumuz ve 3 taşıma merkezi belde okullarımızda öğrenim gören 957 öğrencimiz yüz yüze eğitime başladı.
İkinci aşamada yüz yüze eğitime açılacak okullarla ilgili ise hazırlıklar devam ediyor. Bakanlığımızca yapılan açıklamalar doğrultusunda okullar 1 gün geçikmeli 2 Mart itibariyle Soma’daki tüm okullar kapılarını öğrencilerimiz için açtı. 714 anasınıfı, 6868 ilkokul, 1620 8.sınıf, 1277 12.sınıf, 2474 mesleki ve teknik eğitim ve 123 özel eğitim öğrencisi olmak üzere toplamda 14033 öğrencimiz 2 Mart itibariyle okullarına başladı.
‘İlkokullar’

İlçemizde 2 Mart’ta ilkokullarda tüm sınıf seviyelerinde 6868 öğrencimiz yüz yüze eğitime başladı. İlkokul öğrencilerimiz seyreltilmiş yüz yüze eğitim faaliyetleri kapsamında haftada iki gün okula gelecekler. Öğrencilerin okula geldikleri günlerde ders saatleri 30 dakika, teneffüs saatleri ise 10 dakika olacak şekilde 6 saatlik ders planları yapılacak.

‘8.Sınıf Öğrencileri’

LGS hazırlığında olan 1620 8.sınıf öğrencilerimiz için de yüz yüze eğitim kararı alındı. Tüm resmi/özel ortaokullar ve İmam Hatip Ortaokullarında öğrenim gören 8.sınıf öğrencilerimiz okul türüne bağlı olarak haftalık 22-24 saat arasında yüz yüze eğitim alacak. 5, 6 ve 7.sınıf öğrencilerimiz ise eğitim öğretim faaliyetlerini uzaktan yürütmeye devam edecekler.

12. Sınıf Öğrencileri’

Liseler ve diğer ortaöğretim kurumlarında yürütülecek yüz yüze eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında 2 Mart itibariyle 1277 12.sınıf öğrencimiz de okullarında olacaklar. Öğrencilerimizin haftada kaç saat yüz yüze eğitim alacakları okul yönetimlerince yapılan planlar doğrultusunda netleşecek. Merkezi sınavlara ilişkin beklenti ve ihtiyaçlar doğrultusunda haftalık yüz yüze ders saatleri en az 16, en fazla 24 saat olacak şekilde planlanacak. Ayrıca birinci dönem yapılamayan sınavlar tüm lise öğrencilerimize okullarında yüz yüze olarak uygulanacak.

‘Ana sınıfları ve Uygulama Sınıfları’

Yüz yüze eğitim yapacak ilkokul, ortaokul ve liseler bünyesinde bulunan ana sınıfları ve uygulama sınıfımız da bulunduğu okulla aynı günde yüz yüze eğitim yapacak ve ana sınıflarımızda da ilkokullarda olduğu gibi bir ders saati 30 dakika olacak şekilde planlama yapılacak.

‘Mesleki ve Teknik Eğitim’

İlkokullar, anasınıfları 8 ve 12.sınıf öğrencilerine ek olarak 2 Mart’ta mesleki ve teknik anadolu liselerinde tüm sınıf seviyelerinde yüz yüze eğitime geçildi. Soma’da mesleki ve teknik anadolu lisesinde 2474 öğrencimiz yüz yüze eğitime başladı. Mesleki ve teknik eğitimde yüz yüze eğitim faaliyetleri, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı kapsamında yürütülecek.

‘Özel Eğitim’

2 Mart’ta özel öğrenciler de okullarına kavuştu. İlçemizde üç farklı kademede öğrenim gören 123 özel eğitim öğrencimiz haftada 5 gün okullarında yüz yüze eğitim alacaklar.
Yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılmak birinci dönemde olduğu gibi bu dönemde de zorunlu olmayacak. Veli dilekçesiyle yüz yüze eğitime devam etmek istemeyen öğrenciler için devam zorunluluğu aranmayacak.
Yüz yüze eğitime hazırlık çalışmalarını yakından takip eden İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Bekir Çakmak, tüm okullarımız için gerekli salgın tedbirlerinin alındığını belirterek yeni eğitim öğretim döneminin tüm eğitim camiasına hayırlı olması dileklerinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!