Soma Karaelmas Gazetesi

12 KURSİYER SERTİFİKALARINI ALDI

12 KURSİYER SERTİFİKALARINI ALDI
1.274 views
17 Temmuz 2013 - 6:25

İş Kur Soma Şube Müdürlüğü, Soma Spastik Çocuklar Derneği işbirliği ve Soma Belediyesinin desteği ile uygulanan engellilere yönelik “Gül Yetiştiriciliği” kursunun sertifika töreni yapıldı. 12 kursiyere düzenlenen törenle sertifikaları verdi.

Engellilere yönelik düzenlenen “Gül Yetiştiriciliği” kursuna katılan 12 kursiyere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

İş Kur Soma Şube Müdürlüğü, Soma Spastik Çocuklar Derneği işbirliği ve Soma Belediyesinin desteği ile uygulanan engellilere yönelik “Gül Yetiştiriciliği” kursunun sertifika töreni yapıldı. Soma Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirilen ve Soma Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Cihan Yavuz’un ev sahipliği yaptığı sertifika törenine Türkiye Spastik Engelliler Federasyon Başkanı Murat Arslanhan, Manisa İş Kur İl Müdür Yardımcısı Orhan Çamlıoğlu, Soma Belediye Başkan Yardımcısı Fuat Balcı, Sinop, Kocaeli, Denizli, Akhisar ve Bergama’dan Spastik Çocuklar Derneği temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Soma Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Cihan Yavuz yaptığı konuşmasında şunları söyledi. Cihan Yavuz, ‘Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti Sosyal bir devlettir. Sosyal devlet olmanın gereği ise tüm sosyal taraflara hizmet vermekten geçmektedir. Sosyal devlet demek bir anlamda engellilerin önündeki tüm engellerin ortadan kaldırılması demektir. Devletimiz engellilere balık vermek yerine balık tutması öğretmeyi politika olarak benimsemiştir.

26.09.2003 tarih ve 25241 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlülüğü giren; Özürlü ve Eski Hükümlü çalıştırmayan işverenlerden ceza olarak kesilen paraları kullanmaya yetkili komisyonca kabul edilen projeler uygulanmak üzere Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine gönderilmektedir.

Bu kapsamda;

Manisa Bedensel Engelliler Derneği ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında,2013 yılında açılan Bilgisayarlı Muhasebe  Elemanı kursuna 11’i erkek 13’ü bayan olmak üzere toplam 24 kursiyerin katılımı sağlanmış olup bu kurs için kursiyer zaruri gideri, idari gider, eğitici gideri, demirbaş ve temrin malzeme gideri gibi kalemler için toplam 38.892,95 TL bütçe ayrılmış ve ödemeler düzenli bir şekilde yapılarak kurs başarıyla sonlandırılmıştır.

Ayrıca Salihli Tüm Engelliler ve Aileleri Kültür Yardımlaşma Destek Derneği ile İl Müdürlüğümüz arasında 12 kursiyere yönelik 66.878,16 TL bütçeli Bilgisayar Bakım ve Onarımcısı kursu 19.04.2013 tarihinde imzalanan protokol ile 24.04.2013 tarihinde başlatılmış olup 13.10.2013 tarihinde tamamlanacaktır.

Şuan bölge dağıtım törenini gerçekleştirdiğimiz, Soma Spastik Özürlü Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu Soma Hizmet Merkezi arasında Gül Yetiştirme İşçisi mesleğinde 8’i erkek 4’ü bayan toplam 12 kursiyerin katılımı ile 02.01.2013-27.06.2013 tarihleri arasında 120 iş günü olarak düzenlenen ve katılımcılara kursa katıldıkları her bir gün için 20 TL kursiyer cep harçlığı ödemesinin yapıldığı 79.753,46 TL bütçeli kursumuzu da başarıyla tamamlanmış bulunmaktayız.

2013 yılı içerisinde şuan itibariyle Engelli vatandaşlara yönelik düzenlenen kurslarda toplam 183.524,57 TL bütçe ayrılmış olup kurslara katılan her bir kursiyer için Genel Sağlık Sigortası primleri veya İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanmıştır” dedi.

Soma Belediyesi Musiki Derneği’nin katkılarıyla hayat bulan “Kalplerin Ritmi” Grubunun sahne aldığı gecede Türkiye Spastik Engelliler Federasyon Başkanı Murat Arslanhan Yalova’dan getirdiği akülü bisikleti Spastik Çocuklar Derneği kursiyerlerinden Emine Karaca’ya hediye etti. Dernek Başkanı Cihan Yavuz, derneğe yapmış olduğu katkılarından dolayı Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene’ye teşekkür ederek, teşekkür plaketini Başkan Ergene adına Başkan Yardımcısı Fuat Balcı’ya takdim etti.Tören 12 kursiyerin sertifikalarını almasıyla son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır. 

   “KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

 

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Cemil Meriç’ten 2 ayrı gezi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatma Aliye İstanbul’da
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP’den Tes-İş ziyareti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Soma’da kenevir yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Eğitimler yapıldı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gençlik, Kampta buluştu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Canlar’da Bayrak töreni

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!