Soma Karaelmas Gazetesi

12 Anne Adayı Sertifika Aldı

12 Anne Adayı Sertifika Aldı
1.959 views
07 Kasım 2013 - 8:01

Soma Sanayi Devlet Hastanesinde açılan gebe okulu ilk mezunlarını verdi. Hastanede açılan kursa katılan 12 hamile bayan 6 hafta süren bir eğitimden geçerek sertifikalı anne adayları oldular.
Soma İlçesinde, Soma Sanayi Devlet Hastanesinde açılan gebe okulunun ilk 12 mezunu belgelerini aldı. Bazı anneler kursa katıldı ancak sertifikayı doğum yaptıkları için almaya gelemediler.
Gebe Okulu belge töreninde konuşma yapan Yönetici Başhekim Rüştü Parlakgüneş ‘Kamu Hastaneler Birliği Soma İlçe Devlet Hastanesi tarafından başlatılan Gebe Okulu ilk mezunlarını verdi. Yararlandığınızı ve faydalı olduğuna eminim. Bu okulumuz periyodlar halinde devam edecek. Annelerimiz daha bilinçli olacak ve evlatlarını daha bilinçli bir biçimde büyütecekler. Sağlık Bakanlığının temel hedeflerinden biri ise budur. Yapacak olduğunuzun doğumun hayırlı olmasını diliyorum.’dedi.
Gebe okuluna katılan 12 kişinin belgeleri verildi. Kursa katılmayanlar ise doğum yaptıkları için belgelerini alamadılar.
Okulun açılma sebebi ile verilen bilgide ise ‘Doğum öncesi verilen eğitimlerde ise doğumla ilgili bilinçli kararlar vermek, sağlıklı normal doğal yapabilmek, doğum sonrası emzirme ve bebek bakımı konusundaki sorulara doğru cevaplar bulmak ve sağlıklı bebekler yetiştirmeye yardımcı olmaktır. Doğum kadınının annelik ve bilgelik yolunda ki ilk adımıdır. Bu yüzden annenin doğuma hazırlanması ayrı bir önem kazanmaktadır. Gebelerin süreci sağlıklı geçirmelerini sağlamak, karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili bilgilendirmek, onları sağlıklı bir doğuma hazırlamak ve bebek bakımıyla ilgili ilk bilgileri vermek amacıyla açılan Gebelik Okulu’nda dersler, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, anestezi uzmanı hekimler,fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, psikolog, psikiyatrist ve bebek hemşireleri tarafından verildi. Doğum öncesi eğitimlerde anne emzirme eğitimlerini,bebek bakımını,lohusalık bakımını öğrenirse doğum sonu bebeğinin nasıl bakacağı stresini yaşamaz.Aslında her bebek kendine baktırır her annede bebeğine bakar. Doğum sonu eğitimi almış anne süreci yaşadıkça öğreneceklerdir. Sorun çıktığında,endişe yaşandığında önceden aldıkları bilgiler onlara rehberlik yapacaktır. Doğum sonu demek, annenin doğumunu takip eden sürede hem kendinin hemde bebeğinin bakımını kapsayan süreçtir. Anne ilk kez karşılaşacağı ve bilmediği kendisi için zorlu süreci rahatlıkla anlatabilmesi için desteğe ve doğru bilgiye ihtiyaç duyar.’

 

 

YASAL UYARI
Karaelmas Gazetesinin WEB sitesinde sunduğu görüntüler sadece inceleme ve taslak amaçlıdır.
“KG” logolu görsellerin herhangi bir şekilde kullanılması yasal değildir ve kullanım aşamasında tarafınıza lisanslanması için Karaelmas Gazetesi’ne başvurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ceza uygulanır ve 5846 sayılı yasa uyarınca kanuni işlem yapılır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hava sıcaklığına dikkat!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dereceler Soma’nın
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kopya düzeneği ile yakalandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Protokolden tam not
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kültür Evi Ödül alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Çocuklar Doğada

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!