https://www.somakaraelmas.com/modern-pazaryeri-projesi-hazirlaniyor.html
https://www.somakaraelmas.com/istanbul-sozlesmesi-kirmizi-cizgimizdir.html
https://www.somakaraelmas.com/cinayet-degil-vahsettttttt.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-toplumun-temelidir.html
https://www.somakaraelmas.com/girisimcilikte-kadin-gucu-fuari.html
https://www.somakaraelmas.com/ilk-kadin-muhtara-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/200-kadin-kahvaltida-bulustu.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-kollarinda-emel-ozdemir-donemi.html
https://www.somakaraelmas.com/esnaf-odasindan-kadin-uyelere-ziyaret.html
https://www.somakaraelmas.com/siddetsiz-bir-toplum-adalet-esitlik-ve-baris-icin-diren-kadin.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-dogum-uzmanimiz-gecici-gorevle-geliyor.html
https://www.somakaraelmas.com/kadin-isciler-topraga-verildi.html
https://www.somakaraelmas.com/somali-kadinlar-ciftciler-gununu-kutlandi.html
https://www.somakaraelmas.com/kesk-kadinlar-gununu-kutladi.html
https://www.somakaraelmas.com/kadinlar-sozlesmeye-sahip-cikiyor.html

Soma Karaelmas Gazetesi

1 No’lu Şube, Genel Kurulunu Yaptı

1 No’lu Şube, Genel Kurulunu Yaptı
673 views
07 Mayıs 2018 - 6:49

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi 1 Nolu Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunu hafta sonu gerçekleştirildi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi 1 No’lu Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunu hafta sonu Maden-İş Sendikası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

Genel kurula Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Sendika Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Teşkilat Sekreteri Yasin Karatay, Genel Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Çümen, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, Ak Parti Soma İlçe Başkanı M. Ali Aksoy, ELİ Başmühendisliği Şefleri, Maden-İş Sendikası Ege Bölgesi Şube Başkanı Recep Satır ve Yönetim Kurulu, Soma Şubesi Başkanı Şevket Şahin ve Yönetim Kurulu, Soma 2 Nolu Şube Başkanı Erol Kasap ve Yönetim Kurulu ve delegeler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan genel kurulda konuşma yapan 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Ali Çakır, “Dünyanın en onurlu ve meşakkatli işlerinden birisi madenciliktir. Diğer mesleklerden farkımız; yerin yüzlerce metre altından cesaretle ve yoğun emekle üretim yapmamızdır.

Madencilik iş kazaları bakımından da en riskli iş kollarından birisidir. Böyle zorlu bir iş kolunda üretim yaparken hassasiyetle işçi sağlığı ve iş güvenliğinin tam olarak uygulanması gerekir.

İşverenlerden beklentimiz açık ve net. İşçi sağlığı ve güvenliğini eksiksiz yerine getirin. Çünkü en değerli unsur insandır. Bizim de şube olarak örgütlü olduğumuz soma kömürleri ve Kolin de birinci görevimiz işçi kardeşlerimizin çalışma şartlarını ve toplu sözleşme anlaşmasını iyileştirmek ve geliştirmektir.

Sizlere uyumlu ve disiplinli çalışan bir şube sözü veriyorum. Şube olarak ilçemizdeki diğer maden-iş şubeleriyle ve sivil toplum örgütleriyle barışık ve birlikte uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğiz. Genel merkezimizde başta genel başkanımız olmak üzere genel merkez yönetim kurulu ile birlikte hep sorunlarımızın çözümünde bizlere destek oldular. Bu vesileyle genel merkezimize ve Maden-İş’teki bütün şubelerimize teşekkür ediyorum.

Maden-iş büyük bir aile. Bu ailenin bir ferdi olmaktan da gurur duyuyorum. Camia olarak hangi şubemizin bir sorunu varsa çözümünde birlikte hareket ediyoruz. Bunun devamı içinde bizler üstümüze düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu birliktelik güçlü bir sendika olmamızı sağlayacaktır. Bu vesileyle yaşasın örgütlü mücadelemiz yaşasın maden-iş.

Örgütlü olduğumuz işyerlerinden soma kömürleri zor günler geçiriyor ve 2800 kişide istihdam ediliyor. Bugün işçimizle, işverenimizle, dayanışma zamanı.

Biz çalışanlar yarınlara güvenle bakmak istiyoruz. İşyerimizde işçi sağlığına ve güvenliğine uygun çalışılıp-istihdamın arttırılmasını istiyoruz. Buradan işverene sesleniyorum. İşçi çıkarmalarına bir son verin. Tam tersi işçi alınmasını istiyoruz. Hiç kimse örgütlü olduğumuz soma kömürlerini yok sayamaz. Bununda ciddi takipçisi olacağız. İşçi kardeşlerimizin mutluluğu yarın kaygısı yaşanmamasından geçer. Bizde şube olarak bunun için varız. Buradan bütün maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, “Konuşmama başlamadan önce, 13 Mayıs’ta yaşadığımız faciada hayatını kaybetmiş olan maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, Allahtan rahmet diliyorum.

Hep söylüyoruz, madencilik dünyanın en zor, en riskli iş kolu. Bunu sürekli dile getiriyoruz çünkü, madenci olmayanın madencinin halinden anlamadığını biliyoruz.

Evet, yıllar içinde eskiye nazaran emeğin, işin, çalışma şartlarının değişimini tabi ki hissediyoruz. Ama hala da gün doğmadan yollara düşüyor, güneşi görmeden işten çıkıyoruz. Biz beyaz yakalı işçiler değiliz, hatta mavi yakalı bile değiliz.Uykunun en tatlı zamanında uyanmak zorunda kalan, vardiyasına yetişmek için zifiri karanlıkta uyanan, kara yakalı, kara bahtlı işçileriz. Bu yüzdendir ki, karanlığın resmini en iyi kim çizer diye sorsanız, binlerce madencinin değme ressamlara taş çıkaracağını görürsünüz. Madencilik zor meslektir vesselam. Herkes madenci olamaz, zaten olmak da istemez. Zordur madenci olmak, zordur yerin metrelerce altında çalışmak, Madende ölmek bile zordur, ölüye ulaşmak. Madencinin kaderi zor olmamalı arkadaşlar. Meslek zor olabilir, ama kader, zoru yener. Kaderimiz elimizde. Ölmemek ve iş kazalarını önlemek elimizde.

Hep söylüyorum. Bizler; kömürü, altını, boru ölerek çıkarmak istemiyoruz. Bizler de herkes gibi insanca yaşamak, insanca çalışmak, insanca üretmek istiyoruz.

Maden işçisi olmanın zorluklarını bilsek de, madenci olmaktan, bu ülkeye fayda sağlamaktan, değerlerimizi ortaya çıkarmaya katkı vermekten de gurur duyuyoruz.

Yıllardır maden emekçisine hizmet vermeye çalışan, madencinin sesi olmaya gayret eden, bu zor işkolunda örgütlü bir sendikayız.

Bizim politikamız, sahip olduğumuz üye sayısını korumak değil. Bunu yükseltmek, daha çok işçiye ulaşmak ve daha çok işçinin sesi olabilmek.

Maden-İş ailemizin her bir ferdi için, hepimiz omuz omuza, sırt sırta mücadeleye hazırız.

Ege Bölgesi Şubemizin Kongresinde de söylemiştim. İlçemizde, bir günde 60 bin ton tüvenan bazda kömür üretiliyor. Bu üretim, ciddi bir disiplin ve yoğun emekle yapılıyor.

Ama Ege Linyitleri İşletmesi hala müdür atamalarını bekliyor. Gündeme müdür değişikliklerini aldıysanız bunu bir an önce yapmalısınız. Atama yapılamayan her gün işyerlerimize olumsuz olarak yansımaktadır.

Bu sektör, yani madencilik disiplin ve ciddiyet ister. Ege Linyitleri İşletmesi burada açık ocak üretiminin yanı sıra özel sektörlerinde sorunlarına çözüm arayan bir konumdadır. Zamanında yapılamayan müdahalelerin sonucu ağır olur.

Geleceğinin ne olacağını bilmeyen bir yönetici elini taşın altına sokmaz. Maden-İş Sendikası olarak bu soruna acil olarak çözüm bulunmasını talep ediyoruz.

Biz Soma maden emekçileri kamu ve özel sektör çalışanları ilçemizde yarınlara umutla bakmak istiyoruz. Soma’yı sadece bireysel işyerleri olarak görmeyin.

Burada, evine ekmek götürme derdinde olan on binlerce maden işçisi var. Bir yerde bir sorun olduğunda, biz emekçiler tek vücut oluruz. Her kim, Soma için ne karar alıyorsa bu bilinçle alsın.

Uzun yıllar Eli Müdürlüğü yapmış olan, haziran ayında görevini bırakacak olması nedeniyle, değerli abimiz Sayın; Hakkı DURAN’a da vermiş olduğu hizmetlerden dolayı, Maden-İş camiası olarak teşekkür ediyorum. Sağlıklı ve mutlu bir emeklilik hayatı diliyorum.

Ege Bölgesi 1 Nolu Şubede 1.Dönem yöneticilik yapmış olan değerli kardeşlerim Mehmet ŞENDİL ve Ramazan İMAN’a da vermiş oldukları hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederim.

Sözlerime son verirken, 2. Olağan Kongremizin ülkemize, ilçemize ve Maden-İş camiasına hayırlı olmasını diler, kazasız belasız çalışmalar dilerim” dedi.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Sektörümüzle ilgili olarak iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları bakımından, iyileştirmeler olsa da maalesef iş kazaları ve ölümler son bulmadı.

Soma’da yüzyılın faciasını yaşadık. Facia sonrasında alınan tedbirler ve denetimler yeterli olmadı ki, madenlerde ölümler devam etti. Buradan madenlerde ve tüm iş kollarında hayatını kaybeden emekçilerimizi bir kez daha anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları konusunda sendika olarak biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Aynı sorumluluğu ve hassasiyeti işverenden de, siyasilerden de, idarecilerden de, işçilerden de bekliyoruz.

Soma ilçesi Türk ekonomisine yıllardır büyük katkılar sağlayan bir ilçe. Biliyorsunuz ki 90’lı yıllara kadar tarım en önemli gelir kaynağı iken, tarıma sağlanan teşvik ve desteklerin de azalmasıyla, ikinci üçüncü sırada yer alan madencilik, Soma’nın en önemli gelir kaynağı haline geldi.

Sahip olduğumuz bu cevhere, işimize, ekmeğimize ve Soma’mıza sahip çıkmalıyız.

Biz bu kıymetli yörenin kalkınmasını, hak ettiği refaha ulaşmasını arzuluyor ve bu konuda gereken desteği vermeye çalışıyoruz.Soma faciasından sonra maalesef bu havzada dengeler bozuldu. Zaten var olan işsizlik daha da arttı. İstihdam sorunu başladı. Konu sadece bizi değil, bütün sivil toplum kesimlerini ilgilendiriyor. El ele verip havzada iş kapılarını çoğaltmamız gerekiyor. Bölge kömür havzası. İşlerini başarıyla yapan Türkiye’nin en büyük firmaları bu bölgede. Bu firmaların önündeki engellerin kaldırılması gerekmekte ve aciliyet arz etmektedir” dedi.

Delegelerin kullandığı oylar sonucunda Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi’nin Yönetimi şu isimlerden oluştu; Başkan; Mehmet Ali Çakır, Şube Başkan Vekili; Kıyas Çalı, Şube Sekreteri; Rıza Sal, Şube Mali Sekreteri; Murat Kalın, Şube Teşkilat Sekreteri; Bülent Yardımcı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

error: Content is protected !!