Soma Karaelmas Gazetesi

Milli Birlik Gününde Atatürk görmezden gelinmiştir
290 views
18 Temmuz 2019 - 7:27

Soma’da 15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Günü’nde Atatürk’ün görmezden gelindiğini vurgulayan CHP Eski İlçe Başkanı Abdullah Saka, ”Atatürk birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan ortak paydamızdır”dedi.

Soma’da Milli Birlik ve Demokrasi Gününde Atatürk büstü önüne sahne koyularak kapatıldığı ve Atatürk adının anılmadığını ifade eden CHP Soma Eski İlçe Başkanı Abdullah Saka açıklamasına şöyle devam etti;
”Sağ iktidarlar ve AKP iktidarında devletin tüm kurumlarına yargıya, orduya sızmasına fırsat ve imkan verilerek çöreklenen fetöcüler 15 Temmuz 2016’da hain darbe girişimini gerçekleştirmiştir. Demokrasiden yana tavır alan vatandaş ve güvenlik güçlerince hain darbe girişimi geri püskürtülmüştür.
Fetö terör örgütünün hain darbe girişimi ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne CHP tarafından darbeyi planlayanlar, uygulayanlar içerideki ve dışarıdaki işbirlikçileri ve yıllarca bu yapının devletin kurumlarına sızmasına göz yumarak sebep olanların araştırılması için verilen önerge AKP ve MHP milletvekillerinin red oyları ile reddedilmiştir. Bu konu ile ilgili birçok insan devletin kurumlarından çıkartılmış cezaevlerine atılmış ama bir türlü siyasi ayağı ortaya çıkartılmamıştır. Onun için mi kimlere uzanacak diye korkuluyor da araştırılması istenmiyor. Aslında araştırılması gereken 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbe ve girişimlerinin neden yapıldığı, nasıl demokrasiye ülkeye ihanet yapıldığıdır. Bu araştırma reddedildiği için ne yazık ki 15 Temmuz kapalı kutu olarak kalmıştır.
15 Temmuz milli birlik ve demokrasi günü olarak resmi tatil ilan edilmiş ve bugünle ilgili anma etkinlikleri düzenlenmiş tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanı İstanbul’da yaptığı konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu oradaki vatandaşlara yuhalatmaktadır. Bu darbe girişiminin sorumluları, sebep olanları, yapanlar değil neden Kemal Kılıçdaroğlu yuhalatılıyor. Ayrıca yurt çapında yapılan bu anma etkinliklerinde hiçbir yerde Atatürk anılmamış adı geçirilmemiş posteri asılmamıştır. Resmi demokrasi bayramı ve 15 Temmuz şehitlerini anma gününde neden Atatürk olmuyor.
Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarını bir arada tutan hamur ortak değerler vardır. Bunlar vatanımız, Cumhuriyetimiz, Atatürk , Türk bayrağıdır. Milli birlik gününde Atatürk’ü ne yazık ki hiçbir yerde koymuyorsun dualarda Atatürk ve Cumhuriyet şehitlerini görmezden geliyorsun. Soma’daki anma etkinliklerinde de meydanda yapılan törende Atatürk büstünün önüne sahne konularak kapatılmış ve onun görülmesi engellenmiş, Atatürk afişi olmadığı halde oraya Türk bayrağından daha büyük Tayyip Erdoğan’ın posteri asılmıştır, bu Atatürk’e yapılan büyük saygısızlıktır inkardır.
Bu zihniyet tarafından Atatürk görmezden geliniyor bu organizasyonu yapanlar bu işte art niyet yok dese de biz onların artık ne kadar art niyetli olduğunu görüyoruz.
Atatürk birlik ve beraberliğimize katkı sağlayan ortak paydamızdır. Osmanlı’nın şatafatlı yaşamı ve kötü yönetimleri ile işgal edildiği bir sırada Osmanlı’nın küllerinden Kurtuluş Savaşı mücadelesi verip kurtararak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve bizlere devrimlerini gerçekleştirerek güzel bir ülke emanet etmiştir. Bu zihniyet 17 yıldır her defasında Atatürk’ü görmezden gelmeye çalışıyor şimdi burada da aynı şeyi yapılmıştır, Soma’daki Devleti yönetenler, atanmışlar, seçilmişler ne yazık ki o meydanda Atatürk portresinin olmamasını görmezden gelinmesini, bu duruma bir şekilde tepki göstermeleri gerekirken hepsi sessiz sedasız orada izlemiş ve bunu kabullenmeye çalışmışlardır. Bu durumun olmasını sağlayan ve sessiz kalanları içime sindirmiyor açıklama yaparak vatandaşlardan özür dilemelerini ve sorumlular hakkında işlem yapılmasını talep ediyorum. Bu devran’ın döneceğini bu haksızlık ve saygısızlığın inkarın bir şekilde sorulacağını buradan belirtmek istiyorum.
Bu vesile ile demokrasimiz ve ülkemiz aleyhine yapılan tüm hain darbe ve girişimlerine karışanların siyasi ayağı dahil tüm yönleriyle cezalandırılmasını, Atatürk silah arkadaşları ve tüm Cumhuriyet Şehitlerimizi ve 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum. Yaşasın Cumhuriyet, demokrasi ve birlik beraberliğimiz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    error: Content is protected !!